Instytut Ekspertyz Medycznych zajmie się błędami medycznymi - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInstytut Ekspertyz Medycznych zajmie się błędami medycznymi - dlaszpitali.pl
Reklama

Instytut Ekspertyz Medycznych zajmie się błędami medycznymi

opm-dlaszpitali-instytut-ekspertyz-medycznych-zajmie-sie-analiza-bledow-medycznych
fot. iStock

Pracę rozpoczął Instytut Ekspertyz Medycznych. Organ podległy ministrowi sprawiedliwości – Zbigniewowi Ziobrze, zajmie się m.in. analizą błędów medycznych. Placówka ma wspomóc prokuraturę i sądy – podkreśla resort.

Instytut Ekspertyz Medycznych ma swoją siedzibę w Łodzi, działalność rozpoczął 1 stycznia br. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych – ogłosił resort na swojej stronie internetowej, dodając, że na czele nowej instytucji stanęła dr nauk medycznych Agata Michalska. 

Rola IEM 

Rolą nowo powstałego Instytutu Ekspertyz Medycznych jest usprawnienie procesu opiniowania sądowo-lekarskiego i przyczynienie się do zwiększania sprawności postępowań w sprawach karnych, a także cywilnych. 

Jak podaje resort w oficjalnym komunikacie: „działalność instytutu obejmować będzie przygotowanie rejestru podmiotów i osób wydających opinie sądowo-lekarskie, ogólnodostępnego dla zleceniodawców, co usprawni proces powoływania biegłych i uzyskiwania opinii, a placówka zajmie się analizą przyczyn błędów medycznych, przygotowaniem projektów zmian w systemie opieki zdrowotnej, opracowywaniem standardów medycznych i orzeczniczych, organizowaniem szkoleń dla lekarzy biegłych oraz osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji. 

Wsparcie dla prokuratury i sądów

Instytut ma wspomóc prokuraturę i sądy. Jak podkreśla resort: „wiele postępowań wymaga opinii biegłego lub zespołu biegłych. Oczekiwanie na nią trwało nawet do kilkunastu miesięcy, co istotnie wydłużało samo postępowanie”. Instytut Ekspertyz Medycznych ma ponadto stworzyć centralną bazę biegłych: „Organy ścigania czasami miały trudności z ustaleniem, kto może wydać daną opinię, bo nie było centralnej bazy danych rejestrującej takie usługi. Dlatego jej utworzenie, razem z wykazem biegłych i instytucji gotowych do realizacji zleceń, pomoże w prowadzeniu postępowań i skróci ich czas” – poinformowano. 

Czytaj także: AMB utworzy siedem nowych onkologicznych centrów wsparcia badań klinicznych

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.