Eksperci o poziomie terapii stwardnienia rozsianego w Polsce - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci o poziomie terapii stwardnienia rozsianego w Polsce - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Eksperci o poziomie terapii stwardnienia rozsianego w Polsce

Co zrobić, żeby usprawnić system? – kluczowa szybka ścieżka diagnostyczna w SM

Wciąż dużym wyzwaniem, które ma fundamentalny wpływ na cały system opieki w stwardnieniu rozsianym, jest skrócenie czasu, który upływa od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy, a następnie do włączenia chorego do leczenia. Niezależnie od późniejszych decyzji terapeutycznych, czas ten odgrywa kluczową rolę dla zahamowania przebiegu choroby i zachowania sprawności chorego, dlatego zarówno z punktu widzenia pacjenta, lekarza, jak i wszystkich pozostałych interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, należy bezwzględnie dążyć do skrócenia ścieżki opieki nad pacjentem z SM.

Z tego względu eksperci kliniczni związani z Polskim Towarzystwem Neurologicznym wraz z ekspertami systemowymi z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przy wsparciu przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowali propozycje zmian systemowych, które mogłyby przyczynić się do usprawnienia procesu diagnostyczno-terapeutycznego pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane. Rekomendacje poprzedzone pogłębioną analizą znalazły się w raporcie „Ścieżka pacjenta z postacią rzutowo-remisyjną stwardnienia rozsianego w placówkach publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. Kierunki optymalizacji”.

Województwa, w których sytuacja chorych na SM jest trudna to między innymi śląskie i warmińsko-mazurskie. Przykładowo, w śląskim jest zaledwie 5 ośrodków, które realizują program lekowy drugiej linii leczenia, podczas gdy pod względem liczby mieszkańców to drugie, po mazowieckim, województwo w Polsce. Dla porównania na Mazowszu takich ośrodków jest 14.

Ten temat będzie przedmiotem badania Narodowego Funduszu Zdrowia i zobaczymy na ile mamy możliwość ogłoszenia dodatkowych postępowań, które zwiększyłyby liczbę miejsc, do których mogliby się zgłaszać pacjencizapowiedziała Iwona Kasprzak, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia.

Coraz większe wyzwania

Prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego przypomniał, że PTN przygotowało Białą Księgę Neurologii, w której opisano aktualną sytuację i sugerowane rozwiązania niektórych problemów.

Deklarujemy współpracę z Ministerstwem Zdrowia, służymy pomocą oraz radą ekspercką. Chcemy usprawnić system dotarcia pacjentów do ośrodków leczenia SM, bo postawienie szybkiej diagnozy i wdrożenie leczenia to najważniejsze punkty w historii choroby pacjenta dające mu szansę na normalne życie. Na przestrzeni ostatnich 20-30 lat udało się zmniejszyć śmiertelność w tej chorobie, a wraz z postępem poprawiamy jakość funkcjonowania pacjentów. Jednak życie pisze przed nami coraz większe wyzwania, pojawiają się nowe leki i z naszego punktu widzenia najtrudniejsza jest teraz stała aktualizacja programów lekowych. Wciąż niektóre propozycje czekają na wdrożenie rok lub dłużej, a nie są to jakieś rewolucyjne zmianypowiedział prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Neurolog dr Robert Bonek zwrócił uwagę, że często oficjalne dane nie pokrywają się z realnym życiem.

To ważne, abyśmy zaczęli nadążać za tym co dzieje się na świecie, bo cały czas jesteśmy o krok za tym co nowoczesne. Właśnie zmienia się podejście do terapii, musimy dostosować programy lekowe do tego co rzeczywiście dzieje się na świecie, aby nasi pacjenci mieli takie same możliwości jak wszyscy inni chorzy w Europie czy na świecie. Zwłaszcza, że intensywne leczenie w pierwszej fazie choroby, kiedy dominuje faza zapalna, przynosi największe efekty, co przekłada się na to, że chorzy dłużej funkcjonują normalnie społecznie, pracują, realizują się. Korzyść z tego będziemy mieli my jako lekarze, bo chorzy rzadziej będą trafiali do nas z postępem choroby i korzyść będzie miało też państwo, bo mniej chorych będzie wymagało utrzymywania ich na renciezwrócił uwagę dr Bonek.

Spotykamy się z życzliwością i zrozumieniem zarówno ze strony środowiska naukowego, ale również instytucji działających w tym obszarze. Bez tego wzajemnego porozumienia i lat współpracy, a czasem przekonywania się do różnych idei i koncepcji nie bylibyśmy dziś w tym miejscu, w którym jesteśmy. Zmiany się toczą, a dzisiejsze spotkanie służyło temu, aby poruszyć kolejne tematy ważne dla pacjentów z SMpodsumował debatę Tomasz Połeć.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.