Eksperci o leczeniu zaawansowanego raka żołądka - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci o leczeniu zaawansowanego raka żołądka - dlaszpitali.pl

Eksperci o leczeniu zaawansowanego raka żołądka

Rak żołądka jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym, a możliwości leczenia najciężej chorych są u nas ograniczone – przekonują eksperci.

Specjaliści mówili o tym podczas zorganizowanych w poniedziałek w Warszawie warsztatów dziennikarskich na temat tego nowotworu. Podkreślili, że jeśli chodzi o częstotliwość zachorowań na raka żołądka to w 2020 r. wśród krajów Europu Środkowej i Wschodniej Polska znajdowała się na trzecim miejscu – za Ukrainą i Rosją. Najbardziej niepokoi, że u ponad 90 proc. pacjentów wykrywany jest on w stadium zaawansowanym, z przerzutami do węzłów chłonnych i innych narządów.

Podczas spotkania przytoczono dane Krajowego Rejestru Nowotworów. Wynika z nich, że w 2019 r. rak żołądka wykryto u 5,1 tys. pacjentów. Jedynie u 5-8 proc. z nich choroba jest jeszcze we wczesnym stadium, gdy są jest największa szansa na wyleczenie. To sprawia, że jedynie 30 proc. chorych przeżywa u nas pięć lat.

Pocieszające jest, że nowotwór ten od wielu lat ma tendencję malejąca, a ostatnio coraz częściej wykrywany jest we wczesnym stadium, nadal jednak wykazuje dużą śmiertelność zaznaczyła prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. To piąty najczęściej występujący nowotwór, ale jest on trzecią przyczyną zgonów – po raku płuca i raku jelita grubego.

Najważniejszą metodą leczenia jest usunięcia guza, nierzadko wraz z całym żołądkiem. Jak podkreślali eksperci, takiej operacji nie należy się obawiać – nawet po całkowitym usunięciu żołądka można zachować zadowalającą jakość życia. A przede wszystkim jest szansa na wydłużenie życie. – Po radykalnej resekcji żołądka pięcioletnie przeżycia osiąga około 45 proc. pacjentówzapewniała dr Joanna Streb z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Szanse przeżycia zwiększa chemioterapia okołooperacyjna, zarówno przed zabiegiem (tzw. chemioterapia neoadjuwantowa), jak i po nim (chemioterapia adjuwantowa). Jak wyjaśniła specjalistka, takie leczenie umożliwia zmniejszenie guza, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy nie jest on operacyjny, a po chemioterapii się zmniejsza na tyle, że można go usunąć (czasami guz znika całkowicie).

Po takim leczeniu mniejsze jest też ryzyko powstania przerzutów, a przynajmniej pojawiają się one później, co wydłuża przeżycie chorego. – Chemioterapia okołooperacyjna podobnie jak w innych nowotworach przekłada się na wydłużenie przeżycia podsumowała dr Joanna Streb.

Czytaj też: Raport: Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego