Druga na świecie transplantacja płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna odbyła się w Zabrzu - dlaszpitali.pl

Druga na świecie transplantacja płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna odbyła się w Zabrzu

opm-dlaszpitali-druga-na-swiecie-transplantacja-pluc-u-chorego-z-zespolem-mounier-kuhna
fot. iStock

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali transplantację obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna – rzadką chorobą genetyczną, powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin.

Jak podało 16 marca zabrzańskie Centrum, pacjentem był 39-letni Pan Jacek – chory z ciężką niewydolnością oddechową, który od ponad dwóch lat był na liście oczekujących na transplantację płuc. Obecnie pacjent przechodzi w Zabrzu rehabilitację. – Mamy nadzieję, że wkrótce wróci do żony i dzieckapowiedział kardiochirurg, specjalista transplantologii klinicznej ze ŚCCS dr Maciej Urlik.

Nowatorski zabieg w zabrzańskiej placówce

Zespół anestezjologów i chirurgów potrzebował czasu na przygotowanie strategii zabiegu. Największą trudnością było zaintubowanie chorego oraz wykonanie zespoleń oskrzelowych przy olbrzymiej dysproporcji oskrzeli dawcy i biorcy.

Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV, ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucnewyjaśnił dr Urlik.

W ramach zabiegu, oskrzela dawcy zostały wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy. – Zespolono je wykorzystując technikę teleskopową, która na co dzień jest unikana w wykonywaniu zespoleń oskrzelowychrelacjonował kardiochirurg, transplantolog kliniczny z ŚCCS dr Tomasz Stącel.

Przygotowując się do operacji zespół zgromadził bogaty materiał obrazowy i histopatologiczny, który posłuży do napisania artykułu naukowego. W założeniu ma to być rodzaj przewodnika dla innych zespołów lekarskich – dotąd nie było bowiem opisu, jak tego typu zabieg wykonywać z punktu widzenia chirurgicznego i anestezjologicznego.

Przeszczep płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna

Zespół Mounier-Kuhna to rzadka choroba genetyczna powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Dotąd opisano ok. 300 przypadków tej choroby, zaś na świecie żyje ok. 125 osób, u których ją zdiagnozowano. Przed kardiochirurgami z Zabrza lekarze tylko raz zdecydowali się na przeszczep płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna.

Przedstawiciele ŚCCS wyjaśniają, że Zespół Mounier-Kuhna jest rzadką nieprawidłowością rozwojową o nieznanej etiologii. Do tej pory nie zidentyfikowano mutacji genu, która powoduje schorzenie. Dotyka ono młodych dorosłych, częściej występuje u mężczyzn. Charakteryzuje się osłabieniem lub zanikiem włókien elastycznych prowadzącym do patologicznego poszerzenia pierścieni chrzęstnych tchawicy oraz oskrzeli głównych. Terapia pozostaje objawowa i skupia się przede wszystkim na leczeniu infekcji i poprawie klirensu śluzowo-rzęskowego. W pojedynczych przypadkach stosowano stentowanie zapadającej się tchawicy.

W ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 51 transplantacji serca (w tym 13 u dzieci), oraz 50 przeszczepów płuc – to ponad połowa wszystkich ubiegłorocznych (93) przeszczepów płuc w Polsce. W drugim pod tym względem ośrodku w Gdańsku wykonano 38 transplantacji płuc. Lekarze szacują, że rocznie takiego zabiegu potrzebuje w Polsce ok. 150-200 osób.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.