Druga edycja kampanii promującej wiedzę o udarach mózgu - dlaszpitali.pl

Druga edycja kampanii promującej wiedzę o udarach mózgu

opm-dlaszpitali-udar-mozgu-kampania
fot. materiały prasowe

Rodzice uczniów dziękowali za poruszenie tak ważnego tematu. Co więcej, opowiadałam dwa tygodnie temu o kampanii znajomej i dzięki temu uratowała ona swojego męża, który przeszedł udar mózgu. Jej szybka reakcja spowodowała, że otrzymał pomoc medyczną w 15 minut. Dziewczyna dzwoniła do mnie z podziękowaniami, bo tylko dzięki temu wszystko jest w miarę ok – mówi jedna z nauczycielek z Poznania, która wiosną tego roku zrealizowała w grupie przedszkolnej program edukacyjny FAST Heroes, poruszający tematykę udaru mózgu.

Udar mózgu dotyka codziennie bardzo wiele osób, a jego objawy wciąż zbyt często bywają bagatelizowane lub mylnie diagnozowane. A to właśnie odpowiednio szybko podjęte działanie i udzielenie pomocy mają decydujący wpływ na późniejszy stan chorego.

– Udar mózgu nie boli i nie pozostawia nam wiele czasu na działanie. Apeluję do wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów takich jak osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy, czy drętwienie ręki. Są to sygnały, które wskazują, że należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia, by nie stracić cennego czasu i nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. Brak reakcji albo zbyt wolna interwencja mogą bezpowrotnie pozbawić pacjenta szansy na otrzymanie skutecznego leczenia i skazać go na niepełnosprawność przypomina prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zatrważające statystyki dotyczące udaru mózgu przywołuje prof. dr hab. nauk medycznych Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, potwierdzając tym samym zasadność powszechnej edukacji społecznej.

– Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80-90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 spośród tych osób umiera w przeciągu roku od incydentu. Te smutne statystyki lokują udary mózgu na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, tuż po nowotworach i chorobach serca mówi profesor dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski.

Pierwsza polska edycja międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, pozytywnie zaopiniowanego przez metodyków nauczania, a także ekspertów medycznych z ramienia Światowej Organizacji Udaru Mózgu, odniosła ogromny sukces. Wzięło w niej udział ponad 300 placówek edukacyjnych, ponad 470 grup przedszkolnych oraz klas i zostało zgłoszonych prawie 12 500 dzieci!

Czytaj więcej: Raport: zmiany w polskiej neurologii są konieczne

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.