Dodatkowe 350 mln na podwyżki w szpitalach od NFZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDodatkowe 350 mln na podwyżki w szpitalach od NFZ - dlaszpitali.pl

Dodatkowe 350 mln na podwyżki w szpitalach od NFZ

opm-dlaszpitali-dodatkowe-350-mln-zlotych-na-podwyzki-w-szpitalach
Fot. iStock

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże 350 milionów złotych na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Decyzja została spowodowana głosami ze strony dyrektorów szpitali, którzy zgłaszali niedobory w budżetach i związany z tym brak możliwości wypłacenia podwyżek.

Informacja o uruchomieniu dodatkowych 350 milionów złotych na podwyżki wynagrodzeń w szpitalach została przekazana na konferencji prasowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NFZ przekaże 350 mln na podwyżki w szpitalach

Podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia określa nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. W myśl ustawy najniższe wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia powinny wzrosnąć zgodnie z podniesionymi współczynnikami.

Jak przekazał NFZ, ponad 80% procent podmiotów medycznych podpisało już aneksy do umów. Pozostałe nie dopełniły formalności właśnie ze względu na niewystarczającą ilość środków do wprowadzenia podwyżek.

Obserwując proces aneksowania umów i sygnały, jakie docierają do nas ze strony szpitali, przede wszystkim szpitali powiatowych – bo problemy najbardziej tam się skupiają – zdecydowaliśmy się na podjęcie dodatkowych interwencji, by szpitalom pomóc w tym trudnym okresie transformacji, przejścia na całkowite finansowanie bez bocznych strumieni, tylko przy jednolitej wycenie świadczeń, żeby na ten okres zwiększyć dodatkowo finansowaniepowiedział zastępca prezesa NFZ Bernard Waśko.

Źródło: www.bankier.pl

Czytaj też: ABM pracuje nad projektem, który ma poprawić przeżywalność chorych na raka płuca