Dodatkowa hospitalizacja pacjentów pocovidowych zostanie opłacona przez NFZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDodatkowa hospitalizacja pacjentów pocovidowych zostanie opłacona przez NFZ - dlaszpitali.pl

Dodatkowa hospitalizacja pacjentów pocovidowych zostanie opłacona przez NFZ

opm-dlaszpitali-dodatkowa-hospitalizacja-pacjentow-po-COVID-19

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty dodatkowej hospitalizacji pacjentów przebywających na oddziałach innych niż covidowe, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wciąż wymagają pobytu w szpitalu.

NFZ opublikował zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 „Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej”.

Mechanizm dodatkowego finansowania – szpital otrzyma dodatkowe 50 zł

W zarządzeniu został wprowadzony mechanizm dodatkowego finansowania pobytu pacjentów na oddziałach innych niż dedykowane COVID-19, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wymagają dalszego pobytu w szpitalu – wyjaśnia NFZ.

Nowe przepisy stanowią, że szpital za każdy dzień hospitalizacji, poza wynagrodzeniem ryczałtowym, otrzyma dodatkowe 50 zł za osobodzień. Nowo powstały produkt rozliczeniowy: 99.03.0015. Dodatkowy koszt pobytu pacjenta COVID-19 niezawarty w kosztach JGP jest możliwy do rozliczenia w sytuacji:

• świadczeń zrealizowanych na rzecz pacjentów niezakaźnych po przebytej infekcji SARS-CoV-2, ale wymagających dalszego leczenia szpitalnego, przeniesionych na inny oddział tego samego lub innego szpitala z oddziałów szpitalnych zapewniających łóżka na II lub IV poziomie systemu zabezpieczenia COVID-19,
  • rozliczania świadczeń w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowym systemie zabezpieczenia albo w rodzaju leczenie szpitalne i świadczenia wysokospecjalistyczne grup JGP: D16, D18, D37E, D37F, D46, D50, D52, E53G,
  • sprawozdania u ww. pacjentów rozpoznania współistniejącego U08, U08.9, U09, U09.9.

Czytaj też: SOR-y będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów