SOR-y będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSOR-y będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów - dlaszpitali.pl

SOR-y będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów

OPM_3_21_AKTUALNOSCI_3_SOR-y_BEDA_MIALY_WIECEJ_CZASU
Fot. iStock

Szpitale, w których działają SOR-y, otrzymają dodatkowy czas na dostosowanie się do wymagań rozporządzenia ministra zdrowia z połowy 2019 roku – przewiduje opublikowany projekt nowelizacji. Mowa m.in. o przepisach dotyczących przygotowania lądowisk oraz organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego z połowy 2019 roku nałożyło na placówki mające szpitalny oddział ratunkowy szereg nowych obowiązków.

Wymagania nałożone  przez rozporządzenie

Szpitale, w których działają SOR-y, zostały zobowiązane do zorganizowania oddzielnego miejsca udzielania świadczeń nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej. W placówkach powinien być zorganizowany gabinet do przeprowadzenia segregacji medycznej pacjentów. Przepisy przewidują także, że ordynatorem SOR-u może być jedynie lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej. Szpitale zostały też zobowiązane do przygotowania pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto rozporządzenie przewiduje, że szpitale, w których działa SOR, powinny mieć lotnisko bądź lądowisko.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami placówki szpitale powinny spełnić te wymagania do 1 lipca 2021 roku, a w przypadku lądowiska – do 1 stycznia 2022 roku. Jednakże opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia, zaproponował wydłużenie tych terminów. „Z uwagi na obecną sytuację epidemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, jak również ze względu na ograniczone możliwości realizacji inwestycji budowlanych oraz braki kadry lekarskiej, spełnienie tych wymagań we wskazanym terminie przez część szpitali jest niemożliwe. Stwarza to ryzyko zamknięcia części szpitalnych oddziałów ratunkowych, co może narazić na niebezpieczeństwo zdrowotne obywateli” – uzasadnia resort zdrowia.

Dodatkowy czas na realizację  nowych obowiązków

Projekt rozporządzenia przewiduje, że do 1 lipca 2022 roku zostanie wydłużony okres przejściowy w zakresie wymagań dla posiadania przy szpitalnym oddziale ratunkowym: miejsca do udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, miejsca do przeprowadzenia wywiadu medycznego, miejsca do izolacji, gabinetów do przeprowadzenia segregacji medycznej, pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, posiadania lotniska lub lądowiska, a także zapewnienia, aby ordynatorem był lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej do 30 czerwca 2022 roku.

Dostosowany ponadto został termin wejścia w życie przepisów odnoszących się do segregacji medycznej w oparciu o system TOPSOR, do terminu określonego w art. 19 Ustawy z dnia 21 lutego 2019 roku. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej: Planowanie i organizacja czasu pracy w szpitalach