Długa infekcja bakterią H. pylori zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDługa infekcja bakterią H. pylori zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka - dlaszpitali.pl

Długa infekcja bakterią H. pylori zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka

opm-dlaszpitali-h.pylori-rak-żołądka

Główną przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią H. pylori. Im dłuższa infekcja, tym większe ryzyko rozwoju nowotworu – mówi prof. Grażyna Rydzewska. Jak dodaje, rak żołądka nie daje wczesnych, typowych objawów, nie ma też specjalnych badań profilaktycznych. Warto zwracać uwagę m.in. na dyskomfort, ból brzucha, zgagę czy wymioty.

Specjalistka jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Zaznacza ona, że w razie stwierdzenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori konieczne jest leczenie antybiotykami. To najlepszy sposób uniknięcia raka żołądka, wykrywanego na ogół w późnym stadium i doprowadzającego do zgonu.

Zakażenie bakterią H. pylori to podstawowa przyczyna raka żołądka, jest ono odpowiedzialna za ten nowotwór w aż 80 proc. przypadkówzaznacza prof. Grażyna Rydzewska. Wynika to tego, że bakteria ta jest patogenem, a nie tylko saprofitem, czyli organizmem cudzożywnym czerpiącym pokarm z rozkładu martwych szczątków organicznych.

Helicobacter pylori rozwija się w warstwie śluzu wyścielającego wnętrze żołądka człowieka. Wydziela ureazę, aby przekształcić mocznik w amoniak, co powoduje neutralizację kwasowości żołądka. Szczególnie niebezpieczna jest utrzymująca się, długotrwała infekcja, gdyż powstaje wtedy stan zapalny i zmiany przednowotworowe w błonie śluzowej żołądka, które mogą prowadzić do rozwoju raka.

Nowotworom żołądka sprzyjają także inne czynniki, takie jak otyłość i palenie tytoniu oraz predyspozycje genetyczne, szczególnie takie geny jak BRCA1/@ oraz CDH1. – Jednak czynniki genetyczne odpowiadają jedynie za 3 proc. zachorowań na raka żołądkazwraca uwagę specjalistka.

Niepokojąca jest choroba refleksowa przełyku, która polega na tym, że kwas z żołądka powraca do przełyku i czasami powoduje uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Groźny jest tez tzw. przełyk Barretta – zmiany w przełyku, które mogą doprowadzić do zamian nowotworowych. Jednak obydwa schorzenia powodują nowotwory połączenia przełykowo-żołądkowego.

Prof. Grażyna Rydzewska zapewnia, że przed rakiem żołądka chroni leczenie antybiotykami, eliminujące bakterię H. pylori z przewodu pokarmowego. W razie zakażenia tą bakterią warto je przeprowadzić w każdym wieku. – Eradykacja H. pylori jest pożądana nawet po 80. roku życia przekonuje.

Czytaj też: Raport: Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego