Dlaczego warto przeciwdziałać zmęczeniu wśród lekarzy i pielęgniarek?
Przeciwdziałanie i profilaktyka kluczem do sukcesu?
Jak możemy więc przeciwdziałać chronicznemu zmęczeniu pracowników w sektorze ochrony zdrowia?
Oczywiście warunkiem niepodważalnym jest potrzeba załatania niedoborów kadrowych w szpitalach i placówkach medycznych. Oprócz kształcenia samej kadry medycznej, a więc konieczności upowszechniania studiów medycznych w jak największej ilości uczelni w Polsce, należy wziąć pod uwagę możliwość zatrudniania medyków z innych krajów. W Polsce według statystyk pracuje około 1,7% lekarzy pochodzenia innego niż polskie, natomiast w Wielkiej Brytanii jest to ponad 17%. Być może ze względu na wybuch wojny w Ukrainie należy szerzej otworzyć furtkę prawną w kwestii zatrudniania pielęgniarek i lekarzy z tego właśnie kraju? Należy szukać rozwiązać zachęcających kobiety do aktywizacji zawodowej w obszarze zawodów medycznych, dając możliwość pracy na pojedynczych dyżurach, czy na przykład na ¼ etatu.
Innym z możliwych rozwiązań jest profilaktyka, szkolenie personelu medycznego, jak dbać o siebie w czasie wolnym od pracy oraz w trakcie jej wykonywania. Szkolenia z zagadnienia snu, odżywiania czy technik radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w zakresie osobistego radzenia sobie z przemęczeniem w pracy.
Przeciwdziałanie zmęczeniu pielęgniarek i lekarzy to kluczowe zagadnienie, dotyczące każdego z nas, ponieważ w dłuższej perspektywie każdy obywatel może potrzebować dostępu do szybkiej, bezpiecznej i skutecznej opieki medycznej. Bez wprowadzenia szerokich, zakrojonych działań o charakterze masowego zatrudniania i kształcenia potencjalnych pielęgniarek oraz lekarzy do bezpiecznej i wymiarowej czasowo pracy, może się okazać, że za kilkadziesiąt lat nie będzie miał kto leczyć naszego społeczeństwa.
Hubert Kowalski
konsultant w firmie doradczej Déhora
Źródło: materiały prasowe