Czy polskie szpitale są bezpieczne? Wnioski z programu "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzy polskie szpitale są bezpieczne? Wnioski z programu "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Czy polskie szpitale są bezpieczne? Wnioski z programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”

Rada Ekspertów stanęła na stanowisku, że bezpieczny szpital musi korzystać z bezpiecznego sprzętu i zaleciła weryfikację w tym zakresie. Akredytacji nie powinien otrzymać szpital, który zapewnia mniej niż 50% takiego sprzętu. Obecnie 30% akredytowanych szpitali deklaruje, że 15% jego sprzętu można uznać za bezpieczny. Według wytycznych UE docelowo do 2025 r. cały sprzęt zostanie zastąpiony sprzętem bezpiecznym i tylko taki będzie dostępny.

Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała formularz dla placówek medycznych, zawierający parametry oceny jakości szpitali. Mogą one być wykorzystane dla zapewnienia bezpieczeństwa w ramach ogólnopolskiej akredytacji szpitali. W zapisach zawarto ponad 24 kryteria, które oceniają między innymi monitorowanie bezpieczeństwa personelu medycznego, rejestrowanie działań niepożądanych dotyczących również personelu medycznego, procedury związane z zapobieganiem skażeniom lekiem cytotoksycznym, szkolenia w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa i jakości oraz wykorzystanie sprzętu bezpiecznego.

Bezpieczeństwo personelu medycznego

Priorytetem we wdrażaniu norm jakościowych i ocenie szpitali powinno być zarówno bezpieczeństwo pacjenta jak i bezpieczeństwo personelu medycznego. Zgodnie jednak z praktyką obowiązująca i wdrażaną w wielu krajach UE zdarzenia niepożądane powinny być najpierw eliminowane wśród personelu medycznego. Bezpieczny szpital powinien korzystać z bezpiecznego sprzętu. Nie powinien być akredytowany szpital, który zapewnia mniej niż połowę sprzętu bezpiecznego. Zasoby kadrowe nieadekwatne do wymaganych procedur powodują nadmierne obciążenie personelu pielęgniarskiego pracą, co może skutkować częstszymi zakłuciami lub popełnianiem innych błędówpodkreśla Zofia Małas, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Z przytoczonych informacji na Parlamentarnym Zespole ds. Innowacji i Ochrony Zdrowia wynika, że 80% pracowników medycznych uważa, że stosowanie bezpiecznego sprzętu zwiększy także ich bezpieczeństwo. – Personel medyczny, który pracuje w trybie zmian 24-godzinnych w porównaniu z personelem, który pracuje maksymalnie 16 godzin na dobę doświadcza o 61% więcej zakłuć igłami i tępych urazów po 20 godzinie pracyzaznaczył dr Piotr Pawliszak, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Aż 75% pracowników medycznych w Polsce jako powód zranień wskazuje brak urządzeń zabezpieczających, natomiast do 90% zdarzeń niepożądanych dochodzi w wyniku błędnego planowania, złej organizacji lub trybu świadczenia usług medycznych.

Przewodnicząca zespołu senator Agnieszka Gorgoń-Komor zapowiedziała, że podczas pracy nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, Senat zwróci uwagę na to, aby zapisy regulacji gwarantowały również bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia. – Chcemy czuć się w pracy bezpiecznie, mieć taki komfort, aby nieść pomoc pacjentom. Zależy też nam, by młodzi lekarze nie mieli obaw o swoje bezpieczeństwo i nie zniechęcali się przez to do wykonywania tego zawodupodkreśliła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Kwestie prac nad ustawą o jakości będą położone w toku prac parlamentarnych na etapie procedowania senackiej komisji zdrowia, bo chyba wszyscy się zgadzamy, że taki kształt ustawy jest niesatysfakcjonujący podsumowuje spotkania senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.