Cyfryzacja w medycynie. Co Polacy wiedzą o e-zdrowiu? dlaszpitali.plCyfryzacja w medycynie. Co Polacy wiedzą o e-zdrowiu?

Cyfryzacja w medycynie. Co Polacy wiedzą o e-zdrowiu?

opm-dlaszpitali-cyfryzacja-w-ochronie-zdrowia

Cyfryzacja medycyny i ochrony zdrowia staje się jednym z kluczowych elementów dających szanse na zwiększenie skuteczności i efektywności w tym obszarze. Po raz drugi badanie „Barometr Bayer” [1] analizuje wybrane obszary wiedzy i praktyki Polaków związane ze zdrowiem i medycyną.

Rok 2020 był dla wielu Polaków pierwszą szansą na zetknięcie się z pojęciem e-zdrowia. Skokowo, pod presją konieczności, zwiększyła się liczba osób korzystających z teleporad, jednocześnie upowszechniały się e-zwolnienia i e-recepty. Pojawiły się aplikacje służące do monitorowania parametrów organizmu czy naszej codziennej aktywności. Aplikacje pozwalają lepiej o siebie zadbać oraz dają lekarzowi dostęp do dokładnej informacji na temat naszego zdrowia. To przejawy cyfryzacji, z którymi jako pacjenci spotykamy się na co dzień.

Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja w medycynie i ochronie zdrowia. Daje szanse lepszej opieki nad pacjentem czy też efektywniejszej organizacji ochrony zdrowia. Bayer jest dziś w gronie innowatorów naszym celem jest zapewnienie pacjentom przełomowych metod leczenia. Kluczowa jest współpraca naukowo-badawcza z różnorodnymi partnerami w zakresie bioinformatyki, genomiki czy neuroinformatyki mówi Markus Baltzer, Prezes Bayer Sp. z o.o.

Na ile jako społeczeństwo mamy wiedzę i jesteśmy gotowi na zmiany, które niesie za sobą cyfryzacja w medycynie i ochronie zdrowia? Aż 75 proc. Polaków deklaruje przynajmniej podstawową wiedzę na temat cyfryzacji w opiece zdrowotnej, przy czym odsetek ten znacząco rośnie wśród osób po 55 roku życia (84 proc.). Wyższa świadomość wśród osób starszych wynika z tego, że ta grupa częściej korzysta z usług zdrowotnych. Prawdopodobnie miała więc okazję osobiście korzystać chociażby z teleporadywyjaśnia dr Izabella Anuszewska, socjolog z instytutu Kantar.

Jeżeli chodzi o przydatność technologii cyfrowych, opinia nie jest już jednoznaczna. Nieco ponad 50 proc. respondentów docenia ich znaczenie dla systemu ochrony zdrowia placówek, lekarzy, personelu medycznego. Ok. 55 proc. ankietowanych widzi wartość usług realizowanych dzięki technologii (e-konsultacje, telediagnostyka, e-recepty) z perspektywy pacjenta. Jednocześnie aż 93 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania w opiece zdrowotnej są niezbędne lub mają potencjał, by wesprzeć radzenie sobie z obecnymi chorobami i liczbą pacjentów.

Duże pole do działania widać w obszarze powszechności innowacyjnych rozwiązań. Tylko 9 proc. respondentów jest przekonanych, że dostęp do nowych rozwiązań w medycynie mają wszyscy pacjenci w tym samym stopniu, zdaniem 72 proc. – tylko część pacjentów lub niektórzy, a 9 proc. uważa, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne w Polsce.

Przypisy

1. Barometr Bayer – badanie przeprowadził instytut Kantar, sierpień 2021, próba ogólnopolska, reprezentatywna dla osób w wieku 18+, liczebność próby: N=1000

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Znaczenie symulacji medycznej w szkoleniu chirurgicznym – analiza w oparciu o dowody naukowe