CSK MSWiA przekształcono w Państwowy Instytut Medyczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCSK MSWiA przekształcono w Państwowy Instytut Medyczny - dlaszpitali.pl
Reklama

CSK MSWiA przekształcono w Państwowy Instytut Medyczny

opm-dlaszpitali-csk-mswia-przeksztalca-sie-w-panstwowy-instytut-medyczny
fot. iStock

Przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to dla nas przełom; pozwoli m.in. na dostępność do grantów, które do tej pory były poza naszym zasięgiem – powiedział PAP zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych PIM dr n. med. Zbigniew Król.

W niedzielę, 1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą Centralny Szpital Kliniczny (CSK) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostaje przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Przekształcenie umożliwi placówce pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – jako podmiot leczniczy CSK MSWiA nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.

Dla szpitala to przełomowy rok, bo przestajemy być placówką, która z nazwy jest szpitalem klinicznym. Oczywiście mamy tu kliniki, ale są to kliniki CMKP, a niekoniecznie naszego szpitala, czyli dorobek naukowy i różnego rodzaju projekty badawcze, które realizujemy, są realizowane na potrzeby innych instytucjipowiedział dr n. med. Zbigniew Król.

Dodał, że dążenie szpitala do przekształcenia w instytut związane było w znacznej mierze z tym, żeby prace naukowców, profesorów, doktorów samodzielnych, habilitowanych i lekarzy posiadających tytuły, były realizowane na potrzeby instytucji, w której pracują.

Coś, co się zmieni radykalnie, to dostępność do grantów, bo do tej pory, żeby np. wystąpić z wnioskiem do programu unijnego – powiedzmy Horizon – musieliśmy szukać lidera projektu, który ma tytuł do tego, żeby złożyć aplikacje, które i tak musieliśmy przygotowywaćpowiedział.

Zbigniew Król podkreślił, że przekształcenie placówki nie zmieni nic, jeśli chodzi o finansowanie z NFZ, czy dostępność dla pacjentów. Zaznaczył, że wszyscy chorzy, którzy korzystają ze świadczeń placówki, chcą z nich korzystać lub korzystali w przeszłości, zachowują te same prawa. – Jesteśmy dalej ogólnodostępna placówką medycznąpowiedział.

Pytany o pojawiające się głosy o możliwym po przekształceniu placówki spadku dostępności usług dla pacjentów powiedział, że „trudno jest je komentować”. – Te głosy były kompletnie nieadekwatne do tego, co komunikowaliśmy od co najmniej kilkunastu miesięcymówił.

Ja też słyszałem takie głosy, o tym, że tworzymy coś dla VIP-ów i odpowiem, że każdego dnia mamy przeciętnie ok. 550 VIP-ów, bo tak chcemy traktować wszystkich naszych pacjentów i mam nadzieję, że większość tych ludzi, którzy korzystają z naszych świadczeń może potwierdzić, że nasza troska o nich, jest naprawdę na poziomie najwyższym z możliwych. Nie tworzymy żadnych barier. Nic się dla pacjentów nie zmieniapowiedział.

Czytaj też: FPP: Prognozowane nakłady finansowe na ochronę zdrowia w 2023 roku będą znacznie mniejsze niż w obecnym

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.