Coraz większe możliwości robota chirurgicznego Versius. Technologia dostępna już w Polsce
CMR Surgical (CMR), globalna firma zajmująca się robotyką chirurgiczną, ogłosiła wprowadzenie vLimeLite – zintegrowanego systemu obrazowania fluorescencyjnego ICG (ang. Indocyanine green, czyli zieleni indocyjaninowej), który ma zapewnić chirurgom lepszą widoczność w czasie operacji.
Chirurdzy operujący z wykorzystaniem Versius Plus – rozbudowanej wersji robota chirurgicznego Versius – mogą już skorzystać z technologii obrazowania ICG vLimeLite, dzięki której są w stanie jeszcze dokładnie oceniać stan naczyń krwionośnych, badać przepływ krwi i związaną z tym perfuzję tkanek, a także dokładnie sprawdzać anatomię dróg żółciowych.
VLimeLite jako zintegrowany system ICG to unikalne narzędzie oferujące chirurgom wybór między trybem wyświetlania obrazu w pełnym kolorze lub trybem w skali szarości, jak i wybór samego koloru ICG: zielonego lub cyjanowego.
Jeszcze lepsza widoczność
Dotychczas chirurdzy korzystający z robota Versius Plus mogli pracować jedynie w trybie wyświetlania w skali szarości.
– Aktualna technologia wizualizacji 3D HD daje już chirurgom świetny widok pola operacyjnego, natomiast dzięki rozszerzeniu jej o vLimeLite będą mieli jeszcze lepszy wgląd w ciało pacjenta podczas zabiegu – mówi Supratim Bose, dyrektor generalny CMR Surgical. – To najważniejsze rozszerzenie możliwości Versiusa, od kiedy wprowadziliśmy go na rynek w 2019 roku. Jest ono owocem rozmów, które przeprowadziliśmy z chirurgami i jestem dumny, że możemy zaoferować im wsparcie, którego oczekiwali – dodaje Bose.
Mark Slack, dyrektor medyczny i współzałożyciel CMR Surgical podkreśla – To, co wyróżnia nowy system to opcja trybu nakładania się widoków. Chirurdzy mają teraz możliwość korzystania z ICG nie tracąc dostępu do obrazu z kamery w kolorze, w wysokiej jakości. VLimeLite otwiera przed specjalistami zupełnie nowy rozdział pracy z robotem chirurgicznym.
Lekarze początkowo skorzystają z technologii podczas zabiegów ezofagektomii
Zespół operujący z wykorzystaniem robota Versius w Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust jest pierwszym, który korzystał już z możliwości technologii vLimeLite.
Steve Hornby i Simon Higgs, konsultanci chirurgii górnego odcinka przewodu pokarmowego w Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust, którzy jako pierwsi mogą operować przy użyciu vLimeLite, zaznaczają, że przeprowadzili w placówce już ponad 200 operacji z użyciem robota Versius i jako wieloletni partnerzy CMR czują się wyróżnieni, że są pierwszym szpitalem czerpiącym z możliwości oferowanych przez vLimeLite. Początkowo lekarze skorzystają z tej technologii podczas zabiegów ezofagektomii. – Podczas zabiegu zespolenia żołądka z przełykiem wizualizacja i ocena perfuzji tkanek będzie znacznie lepsza, dając chirurgom większą pewność co do stanu przewodu żołądkowego – podkreśla Steve Hornby.
– Celem mojej współpracy z CMR było wprowadzenie lepszej wizualizacji ICG do robotyki chirurgicznej, a vLimeLite jest tego efektem – zaznacza z kolei profesor Luigi Boni, ordynator oddziału chirurgii minimalnie inwazyjnej i ogólnej w Policlinico di Milano. I dodaje – Cieszę się, że chirurdzy korzystający z robota Versius mają teraz narzędzie, które przełoży się na efektywniejszą pracę i jeszcze lepszą opiekę chirurgiczną dla ich pacjentów.
Technologia dostępna również w Polsce
vLimeLite początkowo trafił do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hongkongu, wprowadzenie technologii w kolejnych regionach nastąpi po uzyskaniu lokalnych zezwoleń regulacyjnych. vLimeLite jest pierwszym rozszerzeniem z serii w ramach Versius Plus wprowadzanych w 2024 roku.
Wprowadzenie vLimeLite nastąpiło po ogłoszeniu przez CMR, że IV kwartał 2023 r. był najlepszym kwartałem w historii firmy, z rosnącą liczbą instalacji Versius na całym świecie i największą liczbą zabiegów wykonanych przez chirurgów.
vLimeLite posiada oznaczenie CE. Innowacyjna technologia obrazowania ICG jest już dostępna także dla posiadaczy Versius Plus także w Polsce.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Szybki rozwój robotyki chirurgicznej na polskim rynku. Prognozy na lata 2024-2028