Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – rozpoczął się kolejny etap budowy

opm-dlaszpitali-centrum-rozwoju-i-produkcji-lekow-onkologicznych
Fot. PAP/ T. Klepczyński

Budowa fabryki leków onkologicznych Polfy Tarchomin weszła w kolejną fazę – wkrótce znajdujące się w budynku instalacje zostaną obudowane specjalistycznymi ścianami i sufitami farmaceutycznymi. Spółka buduje w Warszawie obiekt, w którym będą produkowane nowoczesne preparaty do walki z nowotworami.

W budynku o powierzchni 12 tys. mkw. powstaną dwie linie produkcyjne: jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga – dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki. Możliwości obu linii to ponad 20 mln fiolek i 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. W obiekcie znajdą się też laboratoria przeznaczone do kontroli jakości i prowadzenia badań rozwojowych.

Szczególne znaczenie będzie miała produkcja leków przeciwnowotworowych stosowanych w leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Będą tu także powstawały wysokoaktywne leki wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii oraz antybiotyki iniekcyjne.

Pandemia COVID-19 i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że potężna część produkcji farmaceutycznej powinna być zlokalizowana we własnym kraju. Dlatego inwestujemy w fabrykę leków onkologicznych na warszawskim Tarchominie przekonywał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Według niego inwestycja to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego, a także sposób na zatrzymanie w Polsce dobrze wykształconych specjalistów, którzy – szukając możliwości rozwoju – wyjeżdżają za granicę.

Wiemy, że farmacja to rynek, na którym się bardzo dobrze zarabia. Chcemy, żeby jak największa część tej marży zostawała w polskich zakładach. Chcemy też, żeby polscy inżynierowie nie wyjeżdżali z Polski i mogli w Polfie Tarchomin i w podobnych zakładach realizować swoje talenty. Żebyśmy korzystali na tym wszyscymówił Maciej Małecki.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – taka jest oficjalna nazwa fabryki – będzie miało możliwości, jakich w Polsce nie ma żadna inna firma farmaceutyczna (i jakie ma niewiele zakładów w Europie).

Czytaj też: Nowe poradnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile