W krakowskim Szpitalu na Klinach powstało Centrum Leczenia Endometriozy - dlaszpitali.pl

W krakowskim Szpitalu na Klinach powstało Centrum Leczenia Endometriozy

opm-dlaszpitali-centrum-leczenia-endometriozy
fot. materiały prasowe

Endometrioza to druga co do częstotliwości występowania choroba, która dotyka młode kobiety. Cierpieć z jej powodu może w Polsce aż 2 mln kobiet!

Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności i w wielu przypadkach wiąże się z przewlekłym bólem. Mimo skali tej choroby, czas oczekiwania na diagnozę w Polsce wynosi ok. 10 lat od pierwszych objawów. Kobiety cierpią latami, bezskutecznie poszukując pomocy, często tracąc szansę na macierzyństwo i normalne życie.

Centrum Leczenia Endometriozy w Krakowie

W Polsce brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i wyspecjalizowanych zespołów medycznych zajmujących się leczeniem endometriozy. Diagnostyka i leczenie tej choroby wymaga interdyscyplinarnego zespołu. Potrzeba ekspertów z obszaru ginekologii, diagnostyki obrazowej, urologii i chirurgii oraz wsparcia psychologicznego i odpowiedniej rehabilitacji. Dlatego w Szpitalu na Klinach w Krakowie stworzyliśmy Centrum Leczenia Endometriozy. To kolejny z naszych projektów, którym pokazujemy nową jakość opieki ginekologicznej. Jako kobieta nie godzę się na przechodzenie do porządku dziennego nad bólem i cierpieniem kobiet, bo „taka jest Pani uroda”, bo „musi boleć”. Nie musi, a wręcz nie powinno. Skuteczne leczenie jest kwestią wiedzy, doświadczenia, kompetencji i odpowiednio zorganizowanej opieki – mówi Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to bardzo ekspansywna choroba, polegająca na rozroście błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Tkanka ta rośnie w trakcie cyklu i krwawi podczas miesiączki. Tworzą się stany zapalne i rany, które gojąc się, prowadzą do tworzenia zrostów. Taki rodzaj nowotworu nie jest złośliwy, ale prowadzi do ogromnego spustoszenia w organizmie. Częstym objawem jest ból w miednicy mniejszej, bolesne miesiączki, ból podczas współżycia czy oddawania moczu. Mogą występować również inne, bardzo niespecyficzne problemy, jak m.in. nudności, czy osłabienie organizmu. Opóźnienie w postawieniu diagnozy i wdrożenia leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się endometriozy na jajniki i jajowody. Prowadzi to do niepłodności. Często uszkodzone zostają również moczowody, pęcherz oraz jelita. Tkanki i ograny „sklejają się” ze sobą przez liczne zrosty i ulegają zniszczeniu.

Endometrioza dotyka głównie młode kobiety w wieku pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. W ostatnich latach jednak coraz więcej przypadków diagnozuje się już w okresie pokwitania, jak również po menopauzie.

Jak diagnozować endometriozę?

Najważniejsza w walce z tą chorobą jest właściwa, wczesna diagnostyka. Zarówno diagnozowanie, jak i leczenie endometriozy powinno się odbywać w klinikach, które są odpowiednio przygotowane posiadają dostęp do wysokiej klasy ekspertów medycznych oraz sprzętu medycznego. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest ultrasonografia przezpochwowa, bądź przezodbytnicza. Bardziej zaawansowane są badania rezonansu magnetycznego. Powinny być one jednak wykonywane jedynie w ośrodkach, w których radiolodzy specjalizują się w diagnozowaniu endometriozy.

Jak leczyć endometriozę?

W przypadku tego schorzenia stosuje się zwykle terapię farmakologiczną lub leczenie chirurgiczne np. mające na celu usunięcie zrostów, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Złotym standardem w chirurgicznym leczeniu endometriozy jest podejście małoinwazyjne z wykorzystaniem laparoskopii. Zalety małoinwazyjnego podejścia w porównaniu z tradycyjną techniką otwartą, to krótsza hospitalizacja, mniejszy ból, lepsze efekty kosmetyczne i mniej powikłań pooperacyjnych. Niemniej jednak, chirurgia laparoskopowa ma kilka wewnętrznych ograniczeń technicznych, dla których doświadczenie chirurga jest niezbędne do przeprowadzenia optymalnej operacji z prawidłowym i całkowitym wycięciem endometriozy. Ograniczenia ergonomiczne, dwuwymiarowy widok i zmniejszony stopień swobody to jedne z najbardziej krytycznych aspektów chirurgii laparoskopowej, obok ograniczeń wąskiego pola operacyjnego i braku anatomicznych punktów orientacyjnych.

Z tych powodów coraz częściej wykorzystywana jest chirurgia robotyczna, zwłaszcza w celu uzyskania bezpiecznej i radykalnej operacji głębokiej naciekającej endometriozy (DIE). Technologia robotyczna reprezentuje najnowsze osiągnięcia w chirurgii małoinwazyjnej i umożliwia pokonanie wewnętrznych ograniczeń konwencjonalnej laparoskopii. Przewagę dają jej innowacyjne cechy, jak wygodna pozycja robocza dla chirurga, bardziej elastyczne ruchy możliwe, dzięki zminiaturyzowanym narzędziom, a także aż dziesięciokrotne powiększenie obrazu w jakości 3D full HD. Najpowszechniej stosowanym systemem robotycznym jest system da Vinci.

Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci w Centrum Leczenia Endometriozy

Najważniejszą kwestią jest jednak to, że endometrioza, w szczególności podczas zabiegów, wymaga interdyscyplinarnego, doświadczonego zespołu. W zespole chirurgicznym jest ginekolog, urolog oraz chirurg. Są to zabiegi skomplikowane, wielogodzinne, ale przede wszystkim wymagające ogromnej precyzji, dlatego są wykonywane laparoskopowo lub z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital na Klinach w Krakowie to jedyne Centrum w południowej Polsce, gdzie zabiegi endometriozy są wykonywane z wykorzystaniem robota da Vinci.

Wykorzystanie robota da Vinci przez doświadczonych ginekologów i chirurgów zapewnia pacjentkom optymalne szanse na skuteczne leczenie. Robot da Vinci to dla lekarzy na całym świecie wejście na najwyższy możliwy obecnie poziom technologiczny medycyny. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalając na wysoką precyzję. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu maksymalizuje szanse, że lekarz usunie wszystkie zmienione przez endometriozę tkanki. Jednocześnie, dzięki tej precyzji lekarz może zachować nerwy np. zaopatrujące pęcherz.

Naszym celem jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, ale też utrzymanie dobrej jakości życia po zabiegu. Nawet po skomplikowanych operacjach można zapewnić pacjentkom komfort. System robotyczny da Vinci to w pewnym sensie przedłużenie rąk lekarza, pozwala mu dotrzeć precyzyjnie w zamierzone miejsce z zaoszczędzeniem nerwów, tkanek wolnych od choroby. W naszym szpitalu dbamy o najwyższy komfort pacjentek, dlatego zapewniamy im także opiekę psychologiczną i rehabilitację – mówi Joanna Szyman.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej: Leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.