AstraZeneca podjęła współpracę z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAstraZeneca podjęła współpracę z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym - dlaszpitali.pl
Reklama

AstraZeneca podjęła współpracę z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym

opm-dlaszpitali-astrazeneca-wspolpraca-um-wroclaw
fot. iStock

AstraZeneca podpisała umowę partnerską z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Jej celem jest opracowanie i realizacja programu edukacyjnego dla pielęgniarek zajmujących się niewydolnością serca. Uruchomienie programu edukacyjnego przyspieszy zmiany na rzecz poprawy sytuacji pacjentów dotkniętych tym schorzeniem.

Od września 2021 roku pielęgniarki z Europy Środkowo-Wschodniej będą mogły uczestniczyć w programie edukacyjnym opracowanym przez UM we Wrocławiu przy wsparciu firmy AstraZeneca. Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w celu zapewnienia ciągłości leczenia pacjenci powinni być pod opieką multidyscyplinarnego zespołu pracowników ochrony zdrowia. Zespół powinien składać się z kardiologa współpracującego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarką wyspecjalizowaną w opiece nad chorym z niewydolnością serca. Jednak pomimo wskazania istotnej roli w multidyscyplinarnym zespole w opiece nad pacjentami z niewydolnością serca, szkolenia i edukacja pielęgniarek w tym zakresie nadal pomija się w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

AstraZeneca wspiera program edukacyjny dla pielęgniarek

Program, opracowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, obejmie zajęcia teoretyczne i praktyczne, w oparciu o podręcznik dla pielęgniarek i pacjentów. Efektem takiego szkolenia będzie zapewnienie bardziej jednolitego podejścia do edukacji w zakresie niewydolności serca dla pielęgniarek w Europie Środkowo-Wschodniej. Program poprowadzi prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz, RN, PhD, FESC oraz prof. dr hab. Piotr Ponikowski, MD, PhD, FHFA, FESC, tworząc na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu modelowe centrum w zakresie opieki nad niewydolnością serca. Liderzy z krajów uczestniczących w programie będą odpowiedzialni za prowadzenie szkoleń w pozostałych częściach regionu.

— Jest to doskonała okazja dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, aby stać się ośrodkiem kształcenia pielęgniarek niewydolności serca oraz podzielić się naszymi doświadczeniami z zespołami z Europy Środkowo-Wschodniejpowiedział prof. Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Przewodniczący Wytycznych ESC z 2016 roku dotyczących diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca.

Opieka nad pacjentami z niewydolnością serca

Profesor Izabella Uchmanowicz, pielęgniarka, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Przewodnicząca Elekt Association of Cardiovascular Nursing & Allied Professions w ESC dodaje: Jako pielęgniarki odgrywamy kluczową rolę w leczeniu i zarządzaniu opieką nad pacjentami z niewydolnością serca. Cieszę się, że jestem zaangażowana w ten niezwykle ważny program. Standaryzacja procesu kształcenia jest niezbędnym, pierwszym krokiem w kierunku formalnego uznania tytułu pielęgniarki niewydolności serca w Europie Środkowej i Wschodniej.

Program edukacyjny opracowany na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jest powiązany z inicjatywą AstraZeneca Global ACT on HF — Accelerate Change Together („Działajmy w obszarze niewydolności serca – razem przyśpieszmy zmianę”). Ma ona na celu priorytetowe traktowanie choroby, jaką jest niewydolność serca w ramach systemów opieki zdrowotnej, poprawę dostępu do profilaktyki i diagnostyki oraz poprawę opieki w tej populacji chorych.

Cieszymy się, że współpracujemy z uniwersytetem w celu wyeliminowania luki w edukacji pielęgniarek niewydolności serca. Jesteśmy przekonani, że ten program pomoże zoptymalizować zintegrowaną opiekę nad osobami z niewydolnością serca, zwiększając poziom wiedzy pacjentów na temat swojej choroby. Wpłynie to na wyższy poziom samoopieki oraz obniżenie poziomu ponownych hospitalizacjipowiedziała dr Eva Turgonyi, Country Medical and Regulatory Director w AstraZeneca.

Niewydolność serca, która dotyka około 64 milionów ludzi na całym świecie, jest poważnym problemem dla obszaru zdrowia publicznego. W Europie szacuje się, że 1— 3% dorosłej populacji żyje z niewydolnością serca. Choroba ta cechuje się wysoką zachorowalnością i śmiertelnością oraz niską jakością życia pacjenta. Przyczyną znacznej części wciąż rosnących kosztów związanych z leczeniem niewydolności serca są długotrwałe i powtarzające się hospitalizacje.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Szpital na Klinach uruchamia Centrum Szkoleniowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.