Przygotowanie pacjentów do badań laboratoryjnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzygotowanie pacjentów do badań laboratoryjnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Analiza przygotowania pacjentów do badań laboratoryjnych

Dyskusja i wnioski

Pacjenci zgłaszający się do punktu pobrań w zdecydowanej większości byli w odpowiedni sposób przygotowani do badań. Jak już wspomniano wcześniej, zgodnie z zaleceniami na pobranie materiału pacjenci powinni zgłaszać się pomiędzy godz. 7:00 a 10:00 rano. Wśród całego panelu badań są takie, które bezwzględnie muszą być wykonane na czczo ale jest też spora część badań, które nie wymagają stosowania 12-godzinnej diety. Morfologia krwi, która jest podstawowym badaniem oceniającym ogólny stan układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego oraz płytkowego powinna być wykonywana na czczo, ale nie jest to konieczne (11). Należy jednak mieć na uwadze, że od czasu, jaki minął od spożycia posiłku zależy liczba leukocytów we krwi. Dodatkowo zależna jest też od tego szybkość opadania krwinek (OB) (4).

Wśród ankietowanych troje pacjentów nie zastosowało się do powyższych zaleceń zachowania 12-godzinnej przerwy między spożyciem posiłku a pobraniem krwi. Zaobserwowano, że dwoje z tych osób wykonywało m.in. badanie białka CRP, grupę krwi, poziom hemoglobiny glikowanej oraz wirusy (HIV, HCV). Jest to dopuszczalne, ponieważ na te badania nie ma wpływu posiłek i spożyte z nim mikro- i makroelementy. Jednakże jedna z nich miała zlecone badania: kwas moczowy, elektrolity oraz lipidogram (w skład którego wchodzą m.in. trójglicerydy). Mogło to przełożyć się na wyniki badań laboratoryjnych, ponieważ, jak zauważył zespół uznanych ekspertów w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej: prof. dr hab. Aldona Dembińska – Kieć, prof. dr hab. Jerzy W. Naskalski i dr hab. Bogdan Solnica „stężenia sodu, mocznika, kwasu moczowego i trójglicerydów są silnie zależne od czasu, zawartości oraz obfitości posiłku poprzedzającego badanie” (4).

Warto jednak podkreślić, że w celu unikni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.