Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł na rozwój technologii RNA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAgencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł na rozwój technologii RNA - dlaszpitali.pl

Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł na rozwój technologii RNA

opm-dlaszpitali-agencja-badan-medycznych-przeznaczy-300-mln-na-rozwoj-RNA

ABM wyłoniła w konkursie pięć zespołów badawczych, które w ciągu najbliższych pięciu lat będą rozwijać technologię RNA w Polsce. Na ten cel agencja przeznaczy 300 mln zł – przekazał prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Prezes ABM przedstawił wyniki konkursu na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. W ramach wydarzenia omówione zostały kierunki rozwoju technologii RNA w Polsce, przedstawiono też listę rankingową konkursu. Zaznaczył, że „to bardzo uniwersalna technologia, która wprowadzi Polskę w zupełnie inny wymiar, jeżeli chodzi o biotechnologię”.

Zabezpieczy polskich pacjentów, nie tylko jeżeli chodzi o dostęp do nowoczesnych terapii, ale również jeśli chodzi o bezpieczeństwo w wypadku przyszłych pandemiidodał.

Zaznaczył, że to przełom, jeśli chodzi o jakość i innowacyjność biotechnologii. – Dzisiaj, za chwilę, będziemy mówili o tym, że znajdujemy się w trendach światowych. Dołączamy do światowej awangardy. Jedziemy ekspresem, który rozwija technologię RNA, nie gonimy drezyną, jak to zwykle bywało w polskiej biotechnologii – pewne technologie, które staramy się w Polsce odtworzyćzaznaczył.

Jestem dumny, że polskie zespoły badawcze stanęły na wysokości zadania, że poddając się niezwykle pieczołowitej formule oceny, spełniły pokładane w nich nadzieje dodał.

W konkursie wyłoniono pięć zespołów badawczych (konsorcjów), które łącznie otrzymają 300 mln zł na rozwój technologii RNA. Ten konkurs jest niewątpliwie odpowiedzią na pandemię koronawirusa. Kryzysy zawsze przynoszą pewien postęp technologiczny zaznaczył.

Dodał, że dzięki temu będzie też rozwijana w Polsce „krytyczna infrastruktura” do produkcji leków, również szczepionek przeciw COVID-19. To działanie, które nie tylko stymuluje rozwój naukowy, ale co bardzo istotne stanowi rozwój kompetencji w zakresie bezpieczeństwa lekowego państwa. Mówimy o tym, że na przyszłe zagrożenia tego typu będziemy szybciej i właściwiej odpowiadać, również jeżeli chodzi o zabezpieczenie polskich obywateli powiedział Radosław Sierpiński.

Prezes ABM wskazał, że oczekiwanymi rezultatami konkursu jest doprowadzenie projektu co najmniej do pierwszej fazy badań klinicznych. Efektem będzie wdrożenie technologii do Polski i wyprodukowanie dawek tzw. pilotażowych, a więc fizycznie będziemy trzymali szczepionkę czy lek, który będzie bazował na technologii RNA lub w tą technologię celował powiedział.

Liderami pięciu zespołów badawczych są: Acellmed sp. z o.o. z dofinansowaniem 18,2 mln zł, Adamed Pharma Spółka Akcyjna z kwotą 58,5 mln zł, Celon Pharma S.A 83,6 mln zł, OncoArendi Therapeutics SA z 36,6 mln zł oraz Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa Spółka Akcyjna z kwotą 93,8 mln zł.

Mamy pięć zespołów badawczych, które na dniach podpiszą umowy zgodne z rekomendowaną kwotą dofinansowania i mam nadzieję, że od nowego roku rozpoczną prace nad wytworzeniem, przygotowaniem infrastruktury, a później implementacją tej technologii do Polski, byśmy byli krajem konkurencyjnym podkreślił prezes ABM.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Klaudia Torchała

Czytaj też: Laboratoryjne testy genetyczne Genomtec wykrywają wszystkie warianty SARS-CoV-2