ABM ogłasza konkurs na realizację badań dotyczących wielochorobowości - dlaszpitali.pl

ABM ogłasza konkurs na realizację badań dotyczących wielochorobowości

opm-dlaszpitali-abm-oglasza-konkurs-na-realizacje-badan-dotyczacych-wielochorobowosci
fot. iStock

Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości. Do naukowców trafi 100 mln zł. Częstsze występowanie wielochorobowości prowadzi do większej śmiertelności i częstszego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Agencja Badań Medycznych wesprze badania, które mają się przyczynić do lepszego zrozumienia występowania wielochorobowości wśród Polaków.

Głównym celem konkursu jest zbadanie częstości występowania wielochorobowości, oceny jej wpływu na stan zdrowia polskiej populacji, oceny występujących czynników ryzyka, wykorzystanie narzędzi do modelowania trendów, a także zastosowanie uzyskanej wiedzy do poprawy postępowania profilaktycznego oraz diagnostyczno-terapeutycznegowyjaśnia główny specjalista ds. projektów naukowych ABM Łukasz Błoch.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że wielochorobowość stała się istotnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Według WHO jest to występowanie dwóch lub więcej chorób przewlekłych w tym samym czasie u jednej osoby.

Academy of Medical Sciences doprecyzowała definicję o choroby fizyczne, niezakaźne o długim czasie trwania, takie jak choroby układu krążenia lub nowotwory, długotrwałe zaburzenia psychiczne, takie jak: zaburzenia nastroju lub demencja lub choroby zakaźne o długim czasie trwania, takie jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu C.

ABM wskazuje, że zjawisko to występuje coraz częściej w różnych grupach populacyjnych z powodu starzenia się, zmian stylu życia, poprawy warunków socjo-ekonomicznych i coraz lepszych możliwości diagnostycznych.

Częstsze występowanie wielochorobowości prowadzi do większej śmiertelności (1,73 razy większe ryzyko zgonu niż w populacji bez wielochorobowości), częstszego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej i większych wydatków ponoszonych przez płatników, przy jednocześnie gorszym stanie zdrowia i niższej jakości życia. Przyczynia się także do większego obciążenia systemu opieki społecznej i opiekunów zajmujących się chorymi.

Wnioski można składać od 16 maja 2023 w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie https://konkurs.abm.gov.pl.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Agata Zbieg

Czytaj też: Zdrowie Polaków coraz gorsze. Eksperci alarmują o głębokiej recesji zdrowotnej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2023

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2023

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.