4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem

Innowacyjne terapie onkologiczne

Dziś sytuacja pacjentów onkologicznych wygląda bezsprzecznie lepiej niż jeszcze 20 lat temu. To właśnie w tamtym czasie zaczęły coraz częściej pojawiać się nowe rodzaje terapii. Obok standardowo stosowanej chemioterapii upowszechniły się nowe leki biologiczne, takie jak inhibitory kinaz, czyli tzw. leczenie celowane oraz immunoterapia.

Postęp, który dzieje się w medycynie sprawia, że leczenie mamy coraz bardziej spersonalizowane tłumaczy lek. Marek Kotlarski, onkolog, specjalista onkologii klinicznej Centrum Medycznego Pratia Poznań. – Odeszliśmy już od stosowania chemioterapii, a na wszystkie nowotwory mamy dostępne coraz bardziej specjalistyczne terapie, które są w stanie uwzględniać nie tylko rodzaj nowotworu (rak nerki, płuca, piersi itd.), ale nawet jego przyczynę i przede wszystkim podłoże genetyczne, czyli określony zestaw uszkodzonych genów.

W przypadku wielu chorób onkologicznych osiągnęliśmy moment, gdy przestały one być chorobami śmiertelnymi, a stały się chorobami przewlekłymi lub wręcz uleczalnymi. Bardzo dobre rokowania daje np. rak skóry, który jest nawet w 100 procentach wyleczalny – oczywiście zakładając w miarę rozsądny czas rozpoczęcia leczenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku raka piersi i prostaty (wykrytych we wczesnym stadium). Przy wielu innych nowotworach, dzięki stosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych, możemy skutecznie wydłużyć średnią długość życia pacjenta.

Badania Kliniczne dla pacjentów onkologicznych

Badania nad nowymi terapiami wciąż trwają. Według Centrum Informacji Farmaceutycznej GlobalData w 2023 r. rozpoczęło się 22 338 badań klinicznych. Głównym wskazaniem tych badań była właśnie onkologia.

Badania nad nowymi lekami i terapiami onkologicznymi znajdują się w szczycie zainteresowań współczesnych badań naukowych. Obecnie 38% spośród prowadzonych badań klinicznych dotyczy właśnie onkologii (2).

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się jeszcze skuteczniejszych i jeszcze bardziej spersonalizowanych terapii. W tym momencie w ośrodku Pratia Poznań prowadzimy ponad dwadzieścia badań klinicznych nad terapiami, które za kilka lat mogą wejść do standardu leczenia. To za każdym razem duża szansa dla pacjentów, szczególnie tych, którzy wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości w ramach powszechnej opieki zdrowotnejdodaje lek. Marek Kotlarski.

Czas w onkologii odgrywa decydującą rolę. Szczególnie istotne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, szczegółowa diagnostyka oraz szybkie rozpoczęcie odpowiednio dobranego do sytuacji pacjenta leczenia. Jednak nie ma nic skuteczniejszego niż odpowiednia profilaktyka – bo w onkologii ważny jest czas.

1. https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce
  2. IQVIA, Global Trends in R&D 2023

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Rola mutacji genów BRCA1 i BRCA2 w kontekście wystąpienia raka piersi i jajnika