Prof. Mirosław Wielgoś: Zdrowie pacjentki to najlepsza... - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProf. Mirosław Wielgoś: Zdrowie pacjentki to najlepsza... - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl

Zdrowie pacjentki to najlepsza inwestycja

Czy zapisy nowych standardów mogą się jeszcze zmienić?

Prace nad nowymi standardami nie zostały jeszcze zakończone. Na etapie konsultacji społecznych wpłynęło wiele poprawek – część z  nich była zasadna, część z  pewnością nie. Do końca 2018 roku poznamy na  pewno ostateczną wersję standardu, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Jakie inne kroki należałoby podjąć, aby jakość opieki okołoporodowej była jak najlepsza?

Odpowiedź jest prosta – należałoby w  ten system wpompować nieco więcej pieniędzy. Dobre leczenie wymaga inwestycji, przy czym jest to  bardzo dobra inwestycja, bo  jeśli inwestujemy w  zdrowie obywateli, to  zwróci się nam ona z  nawiązką. Tylko do  tego są  konieczne odpowiednie nakłady finansowe. Procedury w  naszej specjalności, tak jak zapewne również w  innych, muszą być znacznie lepiej wycenione, żeby nie były deficytowe, a  oddziały ginekologiczno-położnicze nie funkcjonowały na  krawędzi wydolności finansowej. Nie chodzi nam o  to, aby te  oddziały były dochodowe, ale żeby wydatki przynajmniej bilansowały się z  nakładami.

Zbliża się 33. Kongres PTGP. Jaka jest jego główna idea?

Wszystkie dotychczasowe działania PTG, a  od  ostatniej kadencji PTGP – Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, ponieważ zmieniliśmy nazwę, uwzględniając w  Towarzystwie rolę lekarzy położników – są  skierowane na  usprawnianie modelu opieki nad kobietą. Kongresy to  już uświęcona tradycja. Odbywają się raz na  trzy lata i  są  okazją do  spotkania i wymiany doświadczeń tej grupy zawodowej i  naukowej, a  także do  prezentacji najnowszych osiągnięć.

Tegoroczny Kongres organizujemy pod hasłem „Zdrowa kobieta naszym celem i  przyszłością”. Zdrowa kobieta, zdrowa ciąża, zdrowe potomstwo to  jest nic innego jak inwestycja w  przyszłość społeczeństwa, a  mówiąc bardziej górnolotnie – w  przyszłość narodu. Myślę, że  dużo w  tym prawdy i  wiele zależy od  nas, od  tego, jak będziemy tę  opiekę prowadzić, czy będziemy stosować się do  standardów. Coraz więcej i  częściej mówi się, że  to, co  dzieje się w  czasie ciąży, w  dużej mierze rzutuje na  przyszłość najpierw dziecka, potem już dorosłej osoby. Mając na  uwadze to, że  ciąża to  kluczowy okres dla całego życia i  zdrowia człowieka musimy dołożyć wszelkich starań, żeby ta  opieka była jak najlepsza.

Jakie tematy będą Państwo poruszać w  trakcie Kongresu?

Podczas Kongresu poruszamy cały przekrój tematów z  zakresu położnictwa i  ginekologii. Tym razem program skonstruowaliśmy nieco inaczej, niż miało to  miejsce przy poprzednich edycjach. Zdecydowaliśmy się na  prowadzenie dwóch równoległych sesji plenarnych, zamiast kilku czy kilkunastu. Przy poprzednim modelu zdarzało się, że  przy sesjach cieszących się największą popularnością sala pękała w  szwach, a biorący w  niej udział uczestnicy nie mogli być obecni podczas innej, równie dla nich interesującej.

Dlatego będą odbywać się dwie równoległe sesje plenarne, jedna będzie ogólnie poświęcona zagadnieniom ginekologicznym, druga – położniczym i  perinatologicznym. Myślę, że w ten sposób łatwiej będzie wysłuchać większej liczby ciekawych wykładów, interesujących doniesień, zwłaszcza że  oprócz naszych rodzimych specjalistów udało nam się zaprosić kilka znanych w  świecie osób. Tu  przede wszystkim chciałbym zarekomendować wykład profesora Roberto Romero ze  Stanów Zjednoczonych, który jest chyba najwybitniejszym specjalistą na  świecie, jeśli chodzi o  poród przedwczesny. Będzie też obecny profesor Gian Carlo di  Renzo, który jest osobą pełniącą wiele istotnych funkcji, m.in. jest sekretarzem FIGO – Światowej Organizacji Położników i  Ginekologów, będzie też profesor Moshe Hod, obecny prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej i  kilka innych uznanych osób – jak np. profesor Jacques Abramowicz z  Chicago, prowadzący ciekawe badania z  zakresu ultrasonografii, więc myślę, że  każdy znajdzie dla siebie coś, czym będzie zainteresowany. A  dodatkowo tym novum podczas Kongresu będzie sesja pacjencka.

Dziękuję za  rozmowę.

Prof. dr. hab. n. med. Mirosław Wielgoś

Od 2015 r. jest prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Od 2010 r. jest kierownikiem I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od 2016 r. pełni funkcję rektora uczelni. Osobiście wykonał wiele zabiegów z zakresu diagnostyki i terapii płodu. Zainicjował także wykonywanie na Mazowszu zabiegów laserowej ablacji wewnątrzłożyskowych anastomoz naczyniowych w ciązy bliźniaczej powikłanej zespołem przetoczenia (TTTS). Jako pierwszy w Polsce (wspólnie z doktorem Przemysławem Kosińskim) wprowadził do praktyki klinicznej wykonywanie zabiegów fetoskopowej okluzji tchawicy u płodów z wrodzoną przepukliną przeponową. Był także inicjatorem wprowadzenia do praktyki klinicznej w naszym kraju fetoskopowej korekcji rozszczepu kręgosłupa u płodu.