Prof. Mirosław Wielgoś: Zdrowie pacjentki to najlepsza... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProf. Mirosław Wielgoś: Zdrowie pacjentki to najlepsza... - dlaszpitali.pl

Zdrowie pacjentki to najlepsza inwestycja

inwestycja-ginekologia
fot. archiwum WUM

Dobre leczenie wymaga inwestycji, przy czym jest to bardzo dobra inwestycja, bo jeśli inwestujemy w zdrowie obywateli, to zwróci się nam ona z nawiązką. Tylko do tego są konieczne odpowiednie nakłady finansowe. Procedury w naszej specjalności, tak jak zapewne, również w innych, muszą być znacznie lepiej wycenione, żeby nie były deficytowe, a oddziały ginekologiczno-położnicze nie funkcjonowały na krawędzi wydolności finansowej.

Marta Rokita: Na  początek chciałabym poprosić Pana Profesora o  ocenę jakości i  funkcjonowania opieki ginekologiczno-położniczej w  naszym kraju.

Mirosław Wielgoś: Sytuacja ginekologii i  położnictwa w  Polsce stale się poprawia i  jest obecnie na  dobrym poziomie, co  nie znaczy, że  nie mamy jeszcze bardzo wiele do  zrobienia, bo  najgorsze, co  moglibyśmy zrobić, to  osiąść na  laurach. W  ostatnich latach obserwowaliśmy bardzo duży postęp i  szereg zmian w  dziedzinie ginekologii i  położnictwa, które zaowocowały tym, że  możemy pochwalić się między innymi bardzo dobrymi wynikami opieki nad ciężarną i  rodzącą. Znacząco spadła w  ostatnich latach umieralność okołoporodowa. Mamy naprawdę bardzo zadowalające, o  wiele niższe wskaźniki niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Można powiedzieć, że  osiągnęliśmy pozycję lidera pod względem niskiej śmiertelności kobiet w  związku z  ciążą i  porodem, co  udało się dzięki ciężkiej pracy ginekologów i  położników.

Jak kształtuje się obecnie ten wskaźnik?

Oczywiście powikłania – w  tym zgony – są  nieuniknione, jednak naszym celem jest dążenie do  tego, aby było ich jak najmniej, a  przede wszystkim, żeby były one niezawinione, czyli aby nie przyczyniał się do  nich sposób sprawowania opieki. Na  szczęście udaje nam się to  osiągnąć. Na  początku czerwca brałem udział w  posiedzeniu ordynatorów województwa mazowieckiego, na  którym obecny był także konsultant wojewódzki w  dziedzinie położnictwa i  ginekologii.

Podczas spotkania podsumowano rok 2017 w  zakresie opieki ginekologiczno-położniczej w  województwie mazowieckim, w  którym miały miejsce 3  zgony powiązane z  ciążą, porodem i  połogiem. Oczywiście to  zawsze jest tragedia. Jednak te  zgony nie były zawinione niewłaściwą opieką, a ciężkimi schorzeniami – u  jednej pacjentki był to rozsiany proces nowotworowy, a w  drugim przypadku było to  masywne krwawienie z  naczyń mózgowych w  wyniku pękniętego tętniaka. Świadczy to o tym, że sytuacje, które jeszcze do  niedawna były częstą przyczyną zgonów, jak np.: krwotok położniczy, atonia macicy, rzucawka, zespół HELLP, teraz dla położników nie stanowią już tak dużego problemu i potrafimy sobie z  nimi radzić.

Czy do  tej dobrej sytuacji przyczynia się także wykorzystywana technologia?

Zdecydowanie tak. Możemy się poszczycić tym, że  wprowadzamy w  naszym kraju nowoczesne techniki z  zakresu diagnostyki i  terapii prenatalnej. Jeszcze do  niedawna pacjentki musiały jeździć do  ośrodków na  Zachodzie, by  wykonać niektóre operacje, co  zawsze wiązało się z  większym wyzwaniem i  obciążeniem finansowym, bo  nawet jeśli były to  zabiegi współfinansowane przez system opieki zdrowotnej, to  i  tak pacjentka ponosi dużo większe koszty związane z  leczeniem, niż gdybyśmy tę  operację przeprowadzili na  miejscu. Obecnie praktycznie wszystkie zabiegi z  zakresu terapii płodu, które wykonuje się na  świecie, przeprowadzamy także u  nas w  kraju – i  to  z  zadowalającymi wynikami, nieodbiegającymi od  tych w  innych ośrodkach perinatologicznych.

Czytaj także: Nowe możliwości monitorowania ciąży przy użyciu przyjaznej elektrokardiografii płodowej