Współczesna chirurgia − problemy i wyzwania. Rozmowa... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWspółczesna chirurgia − problemy i wyzwania. Rozmowa... - dlaszpitali.pl

Współczesna chirurgia − problemy i wyzwania. Rozmowa z prof. K. Paśnikiem, prezesem TChP

chirurgia-profesor-pasnik
fot. archiwum K. Paśnika

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem Paśnikiem, prezesem Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Katarzyna Bochenek: Jakie są najważniejsze wyzwania współczesnej chirurgii?

Krzysztof Paśnik: Wyzwań dla współczesnej chirurgii jest mnóstwo – począwszy od szkolenia naszych kadr, poprzez zwiększone zapotrzebowanie na młodych lekarzy, po zaplecze sprzętowe. Muszę zaznaczyć od razu, że chirurgów w Polsce jest niestety coraz mniej. Średni wiek polskiego chirurga strasznie przesunął się ku górze: średnia życia w tej chwili to 58 lat. Z danych, które przekazał mi konsultant krajowy, wynika, że z każdym rokiem chirurgów niestety ubywa. Czeka nas ogromne wyzwanie związane z pozyskiwaniem młodych ludzi do specjalizacji chirurgicznej, ponieważ unikają oni chirurgii coraz bardziej. Coraz mniej młodych decyduje się na chirurgię, natomiast zauważamy zwiększone zainteresowanie kobiet tą dziedziną. Jednym z istotnych wyzwań stojących przed polską chirurgią jest właśnie przekonywanie młodych ludzi, że jednak tak trudna, wymagająca i angażująca specjalizacja, jaką jest chirurgia, ma swój niepowtarzalny urok. Kolejnym wyzwaniem jest szkolenie chirurgów, młodych lekarzy, którzy zdecydują się na tę pracę. Powinniśmy organizować dla nich coraz więcej szkoleń.

Z organizacją szkoleń zapewne związane są pieniądze.

Żeby organizować szkolenia, trzeba faktycznie starać się i pozyskiwać fundusze. Z tym oczywiście jest duży problem. Zdarza się, że czasami nie udaje się nam nawiązać z firmami takiej współpracy, jakiej pragnęlibyśmy dla naszych kadr, ze względu na harmonogramy firm szkoleniowych. Zależy nam szczególnie na umożliwieniu szkolenia lekarzy nie tylko u nas w kraju, ale również i zagranicą. Zagranica daje możliwość zobaczenia najważniejszych aspektów chirurgii. Oczywiście kolejnym wyzwaniem współczesnej, polskiej chirurgii, także związanym z pozyskiwaniem pieniędzy, jest sprzęt. Sprzęt, którym dysponujemy, jest wyposażeniem wysokiej klasy, umożliwiającym wykonywanie różnorodnych zabiegów operacyjnych, niemniej jednak nie we wszystkich szpitalach dostęp do zaawansowanej technologicznie aparatury jest taki sam. Słowem, nie we wszystkich szpitalach zaplecze sprzętowe jest wystarczające. Czasem chciałoby się robić więcej operacji, a po prostu tej aparatury jest dla nas za mało.

Czytaj także: Chirurgia – ostrze medycyny

W takim razie jak ocenia Pan przystosowanie technologiczne polskich placówek do bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych?

Uważam, że przygotowanie niektórych oddziałów do wykonywania dużych zabiegów jest bardzo dobre. Przy dobrym dostępie do nowoczesnych technologii, który niestety jest nierównomierny w skali kraju, pozostaje jedynie kwestia wyszkolenia chirurga, który będzie mógł dany zabieg operacyjny przeprowadzić. Sam dostęp do nowych, ogólnoświatowych technologii jest optymalny, niemniej zastosowanie pewnych rozwiązań czy wyposażenie szpitali często „rozbija się” o pieniądze. Podsumowując, przed naszą polską chirurgią stoi naprawdę szeroka paleta wyzwań, którym koniecznie musimy sprostać.