Medycyna precyzyjna przyszłością leczenia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMedycyna precyzyjna przyszłością leczenia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Medycyna precyzyjna przyszłością leczenia

Każdy z obszarów Państwa zainteresowania bierze udział w medycynie precyzyjnej?

Dokładnie tak, ponieważ w tej dziedzinie technologia, wraz z genetyką, pomaga dokonać konkretnej diagnostyki. Także na późniejszym etapie – to technologia pozwala dokładnie monitorować stan pacjenta, żeby potwierdzić trafność dobranej terapii. GE Healthcare posiada w portfolio cztery obszary wspierające rozwój medycyny precyzyjnej. Pierwszym z nich jest diagnostyka obrazowa. Mamy wiele produktów z zakresu: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy medycyny nuklearnej, angiografii, mammografii, rentgenów – wraz z kompatybilnym softwarem klinicznym.

Drugi obszar to ultrasonografia, w której oferujemy także pełny przekrój aparatów dostosowanych do specyficznych potrzeb klinicznych. Mamy w ofercie urządzenia służące: kardiologom, ginekologom, ortopedom, chirurgom, anestezjologom. Trzecim obszarem są systemy kliniczne, czyli grupa produktów związanych z monitorowaniem i intensywnym nadzorem pacjenta. I podobnie – mamy rozwiązania informatyczne, które pozwalają na tworzenie elektronicznej karty pacjenta np. na OIOM-ie czy bloku operacyjnym. Nasz czwarty filar to rozwiązania cyfrowe, które aktualnie GE Healthcare bardzo mocno rozwija. Dzięki naszym możliwościom informatycznym wspieramy nie tylko funkcjonowanie urządzeń, ale także zarządzanie szpitalem i jego wydajność. Do wszystkich tych obszarów zapewniamy profesjonalny serwis.

Dodatkowo, w ramach poszerzania działań w dziedzinie medycyny precyzyjnej, nawiązaliśmy współpracę z firmami oferującymi terapie farmakologiczne. Współpracujemy z firmą Roche w zakresie terapii genetycznych i onkologicznych oraz z firmą Danaher w zakresie genetyki. Staramy się podchodzić do medycyny precyzyjnej holistycznie i nawiązywać współpracę w dziedzinach, w których nie zapewniamy urządzeń.

Wsparciem w medycynie zindywidualizowanej musi być sztuczna inteligencja.

Jaką rolę w medycynie precyzyjnej odgrywa sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w medycynie zindywidualizowanej. Medycyna praktyczna tworzy ogromne ilości danych medycznych, które trzeba przeanalizować i zarchiwizować. Stąd dużym wsparciem w medycynie zindywidualizowanej jest sztuczna inteligencja. GE Healthcare w obszarze sztucznej inteligencji ma bardzo duże osiągnięcia.

Jako przykład może posłużyć tzw. Command Center. Rozwiązanie to było prezentowane ostatnio na kongresie związanym z e-zdrowiem. Command Center udało się wdrożyć już w kilku szpitalach na świecie. To niezwykle nowoczesne rozwiązanie informatyczne pomaga w zarządzaniu szpitalem lub grupą szpitali. Można powiedzieć, że jest to skomplikowany „organizm” sztucznej inteligencji, który musi zostać „nakarmiony” danymi, aby silnik informatyczny „przetrawił” je zgodnie z własnymi wytycznymi. Command Center pozwala na zoptymalizowanie wielu procesów w szpitalu, co skutkuje skróceniem czasu oczekiwania pacjenta na leczenie oraz lepszym wykorzystaniem kadr medycznych, a co za tym idzie, skróceniem czasu poświęconego na działalność administracyjno-operacyjną. Aktualnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym rozwiązaniem, które w niedalekiej przyszłości z pewnością będzie instalowane w kolejnych placówkach medycznych.

Czy sztuczna inteligencja może stać się lekiem na brak kadry medycznej?

Myślę, że tak, chociaż to jest pytanie trochę filozoficzne. Dzisiaj zbieramy ogromne ilości danych klinicznych. To są terabajty informacji i żeby móc te dane wykorzystać, musimy nauczyć komputery ich przetwarzania. W medycynie odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie jest tak duża, że nie sądzę, żeby udało się wyeliminować decyzyjność człowieka – stworzyć sytuację, w której to komputer będzie decydował za człowieka. Natomiast sztuczna inteligencja może być aktualnie wsparciem dla lekarza.

Przykładowo – zwykły człowiek widzi daną liczbę odcieni szarości. Wprawny radiolog widzi tych odcieni więcej. A odpowiednio zaprogramowany komputer dostrzeże odcieni szarości jeszcze więcej. Sztuczna inteligencja jest pomocna, ale nigdy nie zastąpi człowieka. Ciekawym i realnym pomysłem jest zastosowanie sztucznej inteligencji w analizowaniu badań przesiewowych. Komputer mógłby pomóc oddzielić badania w normie od tych, w których widnieją anomalie. W tym zakresie sztuczna inteligencja na pewno wspomogłaby proces diagnostyczny i w jakiś, może niewielki sposób zapełniła lukę kadrową, ponieważ lekarz mógłby skupić się wyłącznie na diagnozie pacjenta z problemem zdrowotnym.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.