Bezpieczeństwo i dostępność budynków szpitalnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBezpieczeństwo i dostępność budynków szpitalnych - dlaszpitali.pl
Reklama

Bezpieczeństwo i dostępność budynków szpitalnych

Konferencja „Bezpieczeństwo i dostępność obiektów użyteczności publicznej. Część 1 – Szpitale” odbyła się 4 września w Krakowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie i Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Konferencję otworzył Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, zwracając uwagę, jak ważnym tematem jest przystosowanie przestrzeni szpitalnej do osób ze szczególnymi potrzebami. Następnie zgromadzonych gości powitał prof. Artur Jasiński z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który moderował wydarzenie.

Człowiek jako podmiot architektury

Wykład inauguracyjny pt.: „Człowiek jako podmiot architektury” wygłosiła prof. Ewa Kuryłowicz, która podjęła temat projektowania uniwersalnego. Prelegentka zwróciła uwagę, że jego celem jest stworzenie jednego rozwiązania, dzięki któremu – bez konieczności adaptacji – skorzysta jak największa liczba użytkowników. Prof. Kuryłowicz podkreśliła, że istotnym elementem w projektowaniu uniwersalnym jest proces uczenia się od ludzi o różnych perspektywach, z uwzględnieniem różnorodności czy niepełnosprawności.
Wątek architektoniczny poruszyła również w swojej prelekcji dr Iwona Benek z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która omówiła dobre praktyki i nowe rozwiązania techniczne. Prelegentka zwróciła uwagę na tak ważne aspekty, jak: regulacja przepływu pacjentów dla zwiększenia efektywności procesów medycznych oraz dla poprawy obsługi pacjenta, wzrost roli systemów informatycznych wspomagających organizację procesu leczenia, zwiększenie roli hospitalizacji krótkoterminowych oraz projektowanie ukierunkowane na pacjenta. Pokreśliła, że pacjent powinien mieć w szpitalu zabezpieczoną potrzebę bezpieczeństwa, zarówno w aspekcie medycznym, społecznym, jak i przestrzennym.

Aspekty prawne

Kolejne wystąpienie dotyczyło aspektów prawnych. Aleksander Waszkielewicz i mec. Małgorzata Maciantowicz z Fundacji Fronia przedstawili m.in. standardy dostępności dla polityki spójności. W wypadku szpitali duże znaczenie ma dostępność architektoniczna. Dotyczy ona przede wszystkim dojścia, parkingu, rejestracji i informacji, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego, oddziałów oraz pomieszczeń towarzyszących.

Wyzwania

Niezwykle ciekawy był głos osób ze szczególnymi potrzebami wskazujący na najważniejsze problemy, z którymi borykają się podczas pobytu w szpitalach. Tomasz Koźmiński, Sławomir Charmaj, Michał Kruk zwracali uwagę nie tylko na bariery architektoniczne, ale także na fakt, jak ważna w tym obszarze jest rola człowieka i edukacja personelu zatrudnionego w szpitalu, który może wspomóc takie osoby. Z kolei temat ewakuacji z budynków osób ze specjalnymi potrzebami przybliżył Dawid Odbierzychleb reprezentujący firmę EnSafe.One.

Sytuacja w polskich szpitalach

Konferencja zakończyła się wystąpieniem Urszuli Szybowicz, dyrektor operacyjnej Polskiej Federacji Szpitali. Podczas swojego wystąpienia prelegentka przedstawiła wyniki ankiety będącej elementem ogólnopolskiego badania dostępności szpitali dla osób z ograniczoną mobilnością i rozpoczynającej kampanię organizowaną przez PFSz „Wygrajmy dostępność”. Wyniki dotychczas zebranych ankiet wskazują m.in., że biorąc pod uwagę ogólną ocenę dostępności w skali od 1 (niedostępny) do 10 (zdecydowanie dostępny), 2% szpitali oceniło się jako niedostępne, a 24% jako zdecydowanie dostępne. Wnioski nie są jeszcze ostateczne, ponieważ zbieranie ankiet trwa.

OPM i serwis dlaSzpitali.pl sprawowały nad wydarzeniem patronat medialny.

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.