Wózki transportowe - dobór. Transport pacjenta w obszarze szpitala dlaszpitali.plWózki transportowe - dobór. Transport pacjenta w obszarze szpitala

Transport pacjenta w obszarze szpitala – dobór odpowiedniego wózka

opm-dlaszpitali-wozki-transportowe-dobor-tarnposrt-pacjenta-w-obszarze-szpitalafot. iStock

Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa pacjenta w trakcie jego transportu po szpitalu wykorzystuje się wózki transportowe. Pacjent może być wówczas transportowany w dwóch pozycjach: siedzącej oraz leżącej. Należy jednak podkreślić, iż wózki transportowe różnią się między sobą nie tylko sposobem transportu pacjenta, ale głównie parametrami technicznymi. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć, na jakie cechy wózków transportowych należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru do naszej jednostki.

Wyróżnia się dwa warianty transportu pacjenta: w pozycji leżącej lub siedzącej. Oba te sposoby znajdują swoje zastosowanie zarówno podczas przewożenia chorego po oddziałach, poradniach, gabinetach, pracowniach, jak również po zakładach. Specyficzną grupą wózków transportowych są te, przeznaczone do przewożenia pacjenta w obrębie pracowni rezonansu magnetycznego. W tym przypadku wymagane jest, aby każdy element wózka wykonany był z materiałów o względnej przenikalności magnetycznej równej 1.

Ponad wyżej wymienione wyróżnia się także wózki transportowe o podwyższonej nośności, inaczej wózki bariatryczne. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie przeznaczonym dla placówek mieszczących się w starych budynkach, w których występują miejsca niewyposażone w windę lub podjazd dla wózków inwalidzkich, jest schodołaz występujący w dwóch wersjach: z krzesełkiem lub gąsienicowy. Kluczowe kryteria wózków, na jakie należy zwrócić uwagę podcza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp