Szpitale i problem leczenia seniorów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpitale i problem leczenia seniorów - dlaszpitali.pl

Szpitale i problem leczenia seniorów

OPM_1_2020_szpitale-leczenie-seniorow-system-opieki-zdrowotnej

Szpitale powiatowe nie nadążają z przyjmowaniem oraz leczeniem starszych pacjentów.

Nie od dziś wiadomo, że system opieki zdrowotnej ma problem ze sprostaniem potrzebom starzejącego się społeczeństwa. Widać to szczególnie w przypadku szpitali powiatowych działających w mniejszych miejscowościach.

Jednym z powodów zaistniałej sytuacji są powstające w pobliżu szpitali domy spokojnej starości – potrzebujących pomocy medycznej pensjonariuszy przywozi się właśnie do tych placówek. Pomimo że w domach spokojnej starości panują bardzo dobre warunki, to ich mieszkańcy często zmagają się z wieloma schorzeniami i potrzebują hospitalizacji, opiekująca się nimi pielęgniarka zwyczajnie nie jest w stanie sobie poradzić.

Potrzeba prawnych uregulowań

Pacjenci-seniorzy są ubezpieczeni i mają prawo do opieki medycznej. Jednakże ich leczenie na oddziałach wewnętrznych to tak duży koszt, że pieniędzy brakuje na zabezpieczenie zdrowotne lokalnej społeczności.

Wyjściem z trudnej sytuacji jest prawne uregulowanie lokalizacji, jak i powstania domu spokojnej starości (m.in. biorąc pod uwagę mapy potrzeb zdrowotnych). Ponadto zwiększenie finansowania przez NFZ na internę czy Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze. Problem należy rozwiązać jak najszybciej, bo będzie tylko gorzej.

Czytaj także: Architektoniczne aspekty energooszczędnych budynków dla seniorów