Respirator ostatniej szansy – rozwój projektu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRespirator ostatniej szansy – rozwój projektu... - dlaszpitali.pl

Rozwój projektu „respiratora ostatniej szansy”

opm-projekt-respiratora-ostatniej-szansy

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora z myślą o wykorzystaniu drukarki 3D. Urządzenie miało wykorzystywać tanie i powszechne komponenty, dzięki czemu mogłoby ratować życie zarażonych na COVID-19 także w miejscach, gdzie dostęp do najnowszych technologii jest ograniczony.

Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni  opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum respirator jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł.

Twórcy zwrócili się o pomoc do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów celem rozwinięcia projektu.

Apel był dostępny w wersji wideo:

Dzięki wsparciu i poradom osób, które zgłosiły się do krakowskich inżynierów udało się przygotować zupełnie nowe urządzenie. Obecnie ogłoszono, że na ukończeniu jest najnowszy prototyp – urządzenie, które może uzyskać certyfikację medyczną i może być wyprodukowane szybko, tanio i na masową skalę.

Czytaj także: Jeden respirator będzie wentylował dwóch pacjentów