Rola działu aparatury medycznej w procesie realizacji inwestycji szpitalnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRola działu aparatury medycznej w procesie realizacji inwestycji szpitalnych - dlaszpitali.pl
Reklama

Rola działu aparatury medycznej w procesie realizacji inwestycji szpitalnych

OPM6_17_ROLA_DZIALU_APARATURY_MEDYCZNEJ_WZOR_FORMULARZA_INFORMACYJNEGO
fot. iStock

W przypadku większości inwestycji dochodzi do niedopatrzeń, które zazwyczaj są spowodowane zbyt krótkim czasem na wykonanie projektów budowlanych oraz wykonawczych, w tym najważniejszego z punktu widzenia działu aparatury medycznej projektu technologii medycznej. Prawidłowy projekt wymaga konsultacji technologa z użytkownikiem danego oddziału, który to zna najlepiej specyfikę jego funkcjonowania.

Co roku w Polsce wydawane są setki milionów złotych na modernizacje, rozbudowy, przebudowy, budowy nowych obiektów szpitalnych, w tym powiązanych z dostawami sprzętu i aparatury medycznej. Jednostki udzielające świadczeń zdrowotnych odpowiadają w tym zakresie szczególnym wymogom. Akty prawne dotyczące uwarunkowań w zakresie funkcjonowania jednostek służby zdrowia są w wielu przypadkach trudne do interpretacji, a także znacząco rozproszone w całym systemie legislacyjnym. Aktualnie obowiązuje kilkanaście rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących różnego typu wymogów wyposażenia i działalności szpitali. Jak należy się do tych nowych inwestycji przygotować, aby uniknąć niepowodzeń?

Plan inwestycyjny – weryfikacja IOWISZ-em

Od czego zacząć? Zazwyczaj zaczyna się od pomysłu, jednakże w polskiej rzeczywistości zazwyczaj zaczynamy od kwestii pieniędzy i… Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Warunkiem ubiegania się o środki europejskie na infrastrukturę w ochronie zdrowia jest uzyskanie pozytywnej opinii wojewody lub – w szczególnych przypadkach – ministra zdrowia. Należy mieć na uwadze, że mowa tutaj tylko wyłącznie, bądź „aż”, o finansowaniu inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Według Ministerstwa Zdrowia IOWISZ służy racjonalizacji inwestycji w służbie zdrowia poprzez dostosowanie ich do rzeczywistych potrzeb mieszkańców oraz podniesienie efektywności wydatkowania środków publicznych. Ministerstwo stwierdza, iż system gwarantuje racjonalne i przejrzyste wydatkowanie środków publicznych na inwestycje (budowlane lub zakupowe) związane z utworzeniem nowego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, utworzeniem nowych jednostek zakładu leczniczego podmiotu leczniczego bądź utworzeniem nowych komórek organizacyjnych zakładu leczniczego podmiotu leczniczego. Stwierdzenie Ministerstwa Zdrowia na temat gwarantowania racjonalnego i przejrzystego wydatkowania środków jest daleko idącym przeświadczeniem. Wnioski wypełnia się jeżeli inwestycję szacuje się na wartość powyżej 2 milionów złotych. Nie dotyczy to realizacji szpitalnego oddziału ratunkowego, centrów urazowych oraz podmiotów leczniczych w formie jednostek wojskowych. Obecnie istnieje już wersja nr 2.14.0 systemu IOWISZ, lecz wciąż występują problemy z prawidłowym wypełnieniem wniosków. Dlatego na rynku powstały firmy, które specjalizują się w opracowaniu wniosku dla podmiotów ochrony zdrowia.

Wiceminister Krzysztof Łanda na spotkaniu zorganizowanym przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki 27 stycznia 2017 r. zachęcał szpitale, które mają pomysły na inwestycje, aby zmierzyły się z IOWISZEM: „niech sprawdzą, jaką punktację uzyskają ich wnioski. Wypełnienie kwestionariusza zajmuje 15-20 minut”. To dosyć zabawne stwierdzenie, jeżeli ma się na uwadze złożoność wypełniania formularza. W części pierwszej, gdzie znajdują się informacje na temat inwestycji, należy wypełnić 75 rubryk, w tym uzasadnienia inwestycji dotyczące wyrobów medycznych. Druga część składa się z 34 kroków. Fragment ten należy wypełnić bardzo rozważnie, aby nie popełnić faux pas, które może doprowadzić nawet do odrzucenia wniosku. Skoro wg urzędu wypełnienie dokumentu liczy się w minutach, to dlaczego powstały firmy, które opracowują wnioski w trybie standardowym do 30 dni? Co więcej istnieją także takie opinie, iż przygotowanie wniosku w systemie IOWISZ jest o wiele bardziej czasochłonne i trudniejsze niż przygotowanie dokumentacji dotyczącej finansowania inwestycji z Unii Europejskiej.

Istotnym mankamentem IOWISZ-a jest część dotycząca podania danych z zakresu wyrobów medycznych. W części tej podaje się informacje na temat rodzaju wyrobu medycznego, komórki organizacyjnej, w której wyrób medyczny będzie wykorzystywany, liczby (ilości) wyrobu medycznego. Do tej pory wszystko jest w porządku, jeżeli mamy do czynienia z inwestycją tzw. „małą”, tj. posiadającą w swoim zakresie kilkanaście sztuk urządzeń medycznych. „Schody” zaczynają się dopiero w momencie oceny realizacji inwestycji, która obejmuje setki sztuk urządzeń medycznych uwzględnionych w projekcie inwestycyjnym. W kolejnej części IOWISZ-a należy podać informacje na temat parametrów technicznych wyrobu, informacje o stanie wyposażenia we wnioskowany wyrób (czy nowy, czy zużyty), informacje na temat infrastruktury technicznej, informacje o zabezpieczeniu kadrowym do obsługi i eksploatacji wyrobu oraz analizę kosztów eksploatacji wyrobu medycznego. Dla każdego z tych aspektów jest przeznaczona tylko jedna rubryka. Tutaj znowu pojawia się pytanie, jak w jedną rubrykę wpisać parametry techniczne dla np. dwudziestu typów urządzeń lub informacje na temat jednoczesnej analizy kosztów eksploatacji rezonansu magnetycznego, aparatu AMBU oraz piętnastu innych typów urządzeń medycznych? (1).

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.