Opieka długoterminowa po pobycie w szpitalu
fot. iStock
Polska jest jednym z wielu krajów, w których systematycznie rośnie zapotrzebowanie na opiekę długoterminową. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianami demograficznymi i społeczno-kulturowymi, które dokonały się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Kierujący oddziałami szpitalnymi, w szczególności chorób wewnętrznych, neurologii oraz intensywnej terapii, miewają często problem „co zrobić” z pacjentem, którego leczenie szpitalne zostało zakończone, a wymaga on specjalistycznej opieki, której rodzina nie może lub nie chce mu zapewnić. W takim przypadku zasadne jest skorzystanie z opieki długoterminowej (skierowanie pacjenta).
Opieka długoterminowa powszechnie kojarzy się z chorobą o charakterze przewlekłym i trwałym upośledzeniu sprawności fizycznej lub psychicznej. Udział opieki długoterminowej nabiera szczególnego znaczenia w populacji osób starszych. Osoby te są narażone na postępujące choroby przewlekłe, które wcześniej czy później doprowadzą do utraty sprawności i uzależnienia od innych osób. Opieka długoterminowa w Polsce realizowana jest w systemie ochrony zdrowia oraz w systemie pomocy społecznej.
Opieka długoterminowa w ramach systemu ochrony zdrowia przeznaczona jest dla osób przewlekle chorych, których stan zdrowia nie wymaga leczenia w warunkach ostrego oddziału szpitalnego, natomiast powoduje występowanie poważnych deficytów w samoopiece i samopielęgnacji, uniemożli...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online