Aktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Aktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ

Budownictwo medyczne

O aktualnych problemach i najważniejszych aspektach związanych ze współczesnym budownictwem medycznym mówił Damian Kamiński reprezentujący firmę Warbud. Prelegent przedstawił, że Warbud zrealizował prawie 40 obiektów szpitalnych w formule „zaprojektuj, wybuduj, wyposaż”, a następnie zaprezentował na slajdach przykłady tych realizacji. Podkreślił, że przy tego typu projektach koniecznie jest, aby w sposób dalekowzroczny zwracać uwagę na całość, w tym na koszty eksploatacji. Wykładowca zachęcał uczestników konferencji do przeprowadzania dialogów technicznych, podczas których powinny być omawiane wszelkie aspekty związane z zamówieniem.

Nowoczesny outsourcing usług medycznych

Katarzyna Hajduś-Konieczka z TZMO przybliżyła uczestnikom konferencji temat nowoczesnego outsourcingu usług medycznych. Jako przykład wskazała na CitoNet-Śląski, najnowocześniejszą na ten moment pralnię w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednostka świadczy usługi sterylizacji narzędzi chirurgicznych oraz bielizny operacyjnej, prania i wynajmu odzieży oraz pościeli medycznej. Ponadto dostarcza szpitalom gotowe pakiety operacyjne. Prelegentka akcentowała, że wszelkie procesy są tu zautomatyzowane i ograniczona jest działalność człowieka.

To be or no to be dyrektora szpitala

Odpowiednio, zgodnie z prawem i aktualnie obowiązującą Ustawą Prawo zamówień publicznych to wybrane elementy sprawnego zarządzania szpitalem, które powinno być postawione zdecydowanie wyżej aniżeli tylko administrowanie jednostką. Dodatkowo dla dyrektora szpitala może się ono okazać właśnie tytułowym: to be or not to be. Taki właśnie wątek w kontekście prawa zamówień publicznych podjął Radosław Harasim, dziennikarz, prawnik oraz doradca i konsultant w ochronie zdrowia. Prelegent zwrócił uwagę, że zgodnie z wymogiem ustawowym pod zamówieniem podpisuje się dyrektor szpitala i to on jest w pełni odpowiedzialny za przeprowadzenie przetargu. Nawiązując do wypowiedzi Damiana Kamińskiego z Warbudu, potwierdził, że warto korzystać z dialogu technicznego, natomiast zaznaczył, że trzeba mieć świadomość, iż najczęściej po stronie wykonawców w dialogu technicznym biorą udział profesjonaliści, ludzie świetnie przygotowani, których posady niejednokrotnie zależą od efektu tych rozmów. Podkreślił, że po stronie zamawiających również potrzebni są tacy eksperci.

Przywództwo na trudne czasy

Wątek przywództwa poruszył Piotr Szynkiewicz, prezes PROMETRIQ Akademia Zarządzania, podkreślając, że zwłaszcza w odniesieniu do szpitali nie jest to łatwy do realizacji temat. Prelegent przywołał kilka tytułów pozycji książkowych z tego zakresu, komentując, że w ochronie zdrowia nijak się one mają do rzeczywistości, jeśli chodzi o zarządzanie, ponieważ jest to obszar, gdzie często zdarza się, że to wcale nie dyrektor podejmuje decyzje np. o organizacji czy obsadzeniu stanowisk.

Bezpieczeństwo pacjenta

Prof. Robert Socha, członek wspierający STOMOZ z WSB w Dąbrowie Górniczej, wygłaszając wykład na temat bezpieczeństwa pacjenta, powołał się na dane, zgodnie z którymi 10 procent hospitalizowanych pacjentów doznaje szkód. Odniósł się następnie do słów dr Margaret Chan, byłej szefowej WHO, która twierdziła, że zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta to dążenie do wyeliminowania wszelkiego rodzaju szkód w procesie leczenia.

Z kolei z punktu widzenia pracowników w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta ważne jest odpowiednie środowisko pracy.

Zarządzanie ryzykiem

Na pytanie: „zarządzanie ryzykiem w ochronie zdrowia – moda czy konieczność?” odpowiedział Leszek Zychoń, koordynator Śląskiego Klastra ICT. Prelegent zwrócił m.in. uwagę na etapy procesu zarządzania ryzykiem, wśród których wymienił: identyfikację obszaru rozpatrywania ryzyka i rozważenie zagrożeń dla organizacji; pomiar, czyli ilościowe określenie poziomu ryzyka w zidentyfikowanych obszarach; sterowanie, czyli podejmowanie decyzji dotyczących określonych strategii działania oraz monitorowanie i weryfikacja poprawności przyjętych rozwiązań.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.