Aktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ - dlaszpitali.pl

Aktualne problemy sektora ochrony zdrowia − relacja z konferencji STOMOZ

OPM_5_22_RELACJA_Z_KONFERENCJI_STOMOZ_FOT_1
fot. P. Prencel

Informatyzacja rynku zdrowia, budownictwo medyczne, zarządzanie szpitalami, przywództwo, bezpieczeństwo pacjenta – to przykłady zagadnień omawianych podczas konferencji „Aktualne problemy sektora ochrony zdrowia”. DlaSzpitali.pl i „OPM” sprawowały patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Konferencja dotycząca aktualnych problemów sektora ochrony zdrowia została zorganizowana 25-26 sierpnia w Pyskowicach przez Zarząd Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. Wydarzenie połączone było ze zjazdem sprawozdawczym oddziału śląskiego. Konferencję zainaugurował prezes STOMOZ Dariusz Rajczyk, zwracając uwagę na szeroki zakres problemów, z którymi współcześnie spotykają się menedżerowie systemu ochrony zdrowia. Witając zaproszonych gości, podkreślił, że znajdują się wśród nich zarówno przedstawiciele śląskiego oddziału, jak i reprezentanci innych województw.

OPM_5_22_RELACJA_Z_KONFERENCJI_STOMOZ_FOT_2
Dariusz Rajczyk, Prezes Zarządu Głównego STOMOZ; fot. P. Prencel

System zgłaszania zdarzeń niepożądanych

Temat zgłaszania zdarzeń niepożądanych poruszył Jacek Kopacz, wiceprezes zarządu Supra Brokers. Prelegent przybliżał argumenty odpowiadające na pytanie: czy jest to martwy obowiązek, czy też postęp w rozwoju świadczeń medycznych. Zaznaczył, że ważną we współpracy ze szpitalami rolą brokera jest zarządzanie ryzykiem, a narzędziem spełniającym tę rolę – system do zgłaszania, analizowania i raportowania zdarzeń niepożądanych. Jacek Kopacz akcentował, że każda osoba zatrudniona w szpitalu powinna być risk managerem, po to, aby wiadomo było, jakie działania naprawcze, w których obszarach należy przeprowadzać. W tym kontekście ważne są także ustalanie priorytetów oraz edukacja personelu.

Informatyzacja rynku zdrowia

Piotr Wachowiak, dyrektor firmy Kamsoft, zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na fakt, że informatyzacja rynku zdrowia to niekończące się wyzwania. Na początku prelekcji zadał pytanie, czy systemy informatyczne spełniają oczekiwania, a następnie skomentował, że idealnych systemów nie ma, a galopująca cyfryzacja jest wyzwaniem. Prelegent podkreślił, że elektroniczna komunikacja szpitala czy specjalisty pracującego w szpitalu przebiega na wielu płaszczyznach, wśród których wymienił: NFZ, eWUŚ, DiLO, AP-KOLCE czy eZWM. Kamieniami milowymi było wprowadzenie e-recepty czy e-skierowania, ale przed ochroną zdrowia stoi jeszcze wiele wyzwań związanych z komunikacją elektroniczną, jak np. elektroniczna dokumentacja medyczna w kontekście jej wymiany pomiędzy placówkami ochrony zdrowia, nowy standard rachunku kosztów, e-rejestracja, która jest w fazie pilotażu, czy pojawiająca się na horyzoncie e-faktura.

Temat informatyzacji poruszył także Szymon Kajzer z ASSECO Polska, który przedstawił możliwości oferowanej przez firmę platformy IT do oceny sytuacji podmiotu leczniczego. Wykładowca zaznaczył, że w tym kontekście problemy pojawiają się na wielu płaszczyznach. Przytoczył chociażby takie elementy, jak „brudne dane” (czyli właściwie ich brak), „dark data”, czyli dane niewykorzystywane, zbyt duża liczba danych czy brak w szpitalach osób odpowiedzialnych za procesy i dane. Tymczasem platforma informatyczna zapewnia jakość danych oraz ich obróbkę i odpowiednią interpretację, dzięki czemu można przeprowadzić rzetelną ocenę podmiotu leczniczego.

Poruszając temat informatyzacji we współczesnej ochronie zdrowia, nie sposób nie wspomnieć o cyberbezpieczeństwie, które dziś jest szeroko dyskutowane w środowisku medycznym. Ten ważny temat omówił na konferencji STOMOZ Mariusz Binder, dyrektor Koma Nord, który przybliżył różnice i zgodności pomiędzy narodowymi standardami cyberbezpieczeństwa a standardem zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 27001.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.