Janusz Andres: Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJanusz Andres: Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii - dlaszpitali.pl

Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii w dobie pandemii COVID-19

opm-janusz-andres-oaiit-w-dobie-pandemii-covid-19fot. archiwum J. Andresa

Rozmowa z prof. Januszem Andresem – kierownikiem Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezesem-Elektem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

„OPM”: Obecnie, w dobie pandemii COVID-19, można zaryzykować stwierdzenie, że od wydolności intensywnej terapii zależy sytuacja całej ochrony zdrowia. Jak wygląda sytuacja polskich OAiIT?

Janusz Andres: Dzisiaj, tj. 1 lipca 2020 roku, w czwartym miesiącu pandemii wirusa SARS-CoV-2, licznik WHO podaje ponad 10,6 mln potwierdzonych zakażeń oraz ponad 514 tysięcy zgonów z powodu choroby COVID-19 na całym świecie. Od początku pandemii w wielu miejscach na świecie, szczególnie w Chinach, Europie Zachodniej, USA, a ostatnio w Brazylii, doszło do „przeciążenia” systemów ochrony zdrowia nadmiarem ciężkich przypadków niewydolności oddechowej kwalifikujących się do leczenia w oddziałach intensywnej terapii. W tych sytuacjach konieczne było szybkie przekształcanie dodatkowych oddziałów, a nawet sal operacyjnych w stanowiska intensywnej terapii w celu zapewniania miejsc dla mechanicznej wentylacji i leczenia pacjentów z COVID-19. Często towarzyszyły temu kontrowersyjne decyzje etyczne. Z pewnością wszyscy zapamiętamy internetowe sceny z pośpiesznego budowania szpitala dla chorych z COVID-19...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się