Krew pępowinowa: pozyskiwanie, preparatyka, przechowywanie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKrew pępowinowa: pozyskiwanie, preparatyka, przechowywanie - dlaszpitali.pl

Krew pępowinowa: pozyskiwanie, preparatyka, przechowywanie

LAM_1_20_KREW_PEPOWINOWA_POZYSKIWANIE_iStock-524375536fot. Istock

TITLE:

Umbilical cord blood: collection, processing, storage

STRESZCZENIE:

Krew pępowinowa jest źródłem hematopoetycznych komórek macierzystych. Zanim stwierdzono jej przydatność w medycynie, była traktowana jako odpad medyczny i wraz z łożyskiem trafiała do utylizacji. Ze względu na unikatowe właściwości, komórki macierzyste izolowane z krwi pępowinowej znajdują coraz większe zastosowanie w terapiach. Obecnie z ich wykorzystaniem leczy się ponad 70 różnych schorzeń, m.in.: nowotwory hematologiczne, nienowotworowe choroby układu krwiotwórczego, choroby autoimmunologiczne i dziedziczne. Proces pozyskania krwi pępowinowej jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Niniejsze opracowanie opisuje proces pozyskania krwi pępowinowej oraz jej preparatyki i przechowywania na podstawie działalności Publicznego Banku Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

SŁOWA KLUCZOWE:

krew pępowinowa, hematopoetyczne komórki macierzyste, pozyskiwanie

SUMMARY:

Umbilical cord blood is a source of haematopoietic stem cells. Before ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp