Inteligentne i zorientowane na pacjenta – fińskie doświadczenia w projektowaniu szpitali

Fińska reforma szpitali wiązała się ze znacznymi inwestycjami wynikającymi z konieczności modernizacji szpitali wybudowanych w latach 1950-60 i niespełniających wymogów nowoczesnego leczenia.

W ramach reformy, która rozpoczęła się w 2010 roku, realizowanych jest ok. 190 projektów, które w latach 2022-2026 obejmują ok. 1 mln m2. Ważną rolę w fińskiej reformie szpitalnictwa odgrywa sojusz IHDA, który zajmuje się projektowaniem funkcjonalnych i nowoczesnych szpitali zapewniających wysoką jakość opieki zdrowotnej, zrównoważonego rozwoju i lepszej opieki pacjenta. Każdy nowy projekt szpitala jest unikalny i dostosowany do konkretnej lokalizacji oraz potrzeb społeczności medycznej i pacjentów.

IHDA, Integrated Hospital Design Alliance, to pionierski na arenie międzynarodowej sojusz skupiający wyspecjalizowanych ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej: głównych projektantów, architektów i inżynierów HVAC łącząc największą wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania szpitali. Celem powstania sojuszu jest zwiększenie świadomości i podzielenie się techniczną i funkcjonalną wiedzą specjalistyczną w projektowaniu szpitali, która sprawdziła się podczas reformy szpitali w Finlandii.

W Integrated Hospital Design Alliance (IHDA) wszystkie fińskie firmy mają ogromne doświadczenie w znaczących projektach szpitalnych: Granlund – wiodący fiński projektant usług budowlanych, który od 60 lat zajmuje się projektowaniem szpitali, AINS Group – firma świadcząca usługi budowlane i projektowe, która działa jako projektant i konsultant w większości projektów szpitalnych w Finlandii, Nordic Healthcare Group – firma doradcza dla instytucji opieki zdrowotnej z doświadczeniem w ponad 3000 projektów, AW2 architekci – architekt i główny projektant specjalizujący się w projektach społecznych i zdrowotnych, Vison – fiński ekspert w zakresie zintegrowanej realizacji projektów i konstrukcji oraz K2S Architects – wielokrotnie nagradzane studio architektoniczne.

Członkowie sojuszu IHDA mają bogate doświadczenie w projektach szpitali i opieki zdrowotnej w Finlandii oraz krajach bałtyckich, np.: szpital w Oulu, szpital w Tartu, szpital Laakso, Viljandi Hospital w Estonii, szpital „Brigde” w Helsinkach itd. Ostatni z wymienionych to jedna z najciekawszych realizacji IHDA, oddana do użytku w 2023 r. W tym złożonym projekcie architektonicznym i konstrukcyjny kierowano się efektywnym połączeniem wielu funkcji. Fińskie firmy: Granlund, AW2 Architects, AINS Group oraz Nordic Healthcare Group, uczestniczyły w projekcie tego szpitala. Szpital „Bridge” otrzymał nagrodę dla najlepszego na świecie projektu BIM dla sektora publicznego! Inna inwestycja, która weszła obecnie w fazę budowy, to szpital Laakso w Helsinkach, obejmuje rozległą budowę podziemną dróg dojazdowych, parkingów i zaplecza technicznego. Szpital będzie produkował własną energię. W okolicy będą wiercone otwory geotermalne, a nowe budynki będą miały panele słoneczne na dachach.

Więcej informacji o IHDA znajdzie Państwo na stronie: https://ihda.fi.

Business Finland wspiera działania IHDA w krajach Europy Środkowej. W przypadku zainteresowania współpracą lub spotkaniem z IHDA prosimy o kontakt.

Agnieszka Wróbel
Senior Advisor, Business Finland