Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania?

Na pewno możemy spodziewać się coraz większej pomocy dzięki programom, o których wspomniałem wyżej. Ale to nie wszystko. Powstała nowa dziedzina, zwana radiomiką czy po angielsku – radiomics. W tym przypadku jeszcze nie ma uczenia głębokiego. To dopiero „tylko” uczenie maszynowe. A co to jest? Na przykład na podstawie obrazów TK i MR próba wnioskowania o zależności rokowań od podjętych działań… Czyli ogólniej: wydobywanie z obrazów medycznych ogromnej ilości cech, również ilościowych, zwanych radiometrycznymi, których wzajemna konfiguracja obecności i intensywności jest podstawą do wnioskowania o prawdopodobieństwie powstania procesu rozrostowego, z jednoczesnym określeniem wpływu na to prawdopodobieństwo obecności lub wartości poszczególnych cech. A to już jest wyraźnym określaniem metod zapobiegawczych oraz szans powodzenia określonych działań profilaktycznych. Oczywiście wymaga to bardzo zaawansowanego procesu tworzenia odpowiednich algorytmów, w czym niebagatelny udział powinni mieć wysokiej klasy specjaliści w zakresie klinicznym. W uproszczeniu może to przypominać tresurę zmuszającą zwierzę do określonej reakcji na konkretny, niedostrzegalny dla obserwatora układ gestów, przy jednocześnie głęboko wpojonej zasadzie nieskrzywdzenia osoby zmuszającej do działania podczas tej reakcji.

Innym przykładem może być (tu już po zastosowaniu głębokiego uczenia) predykcja poważnych incydentów kardiologiczno-naczyniowych jedynie na podstawie zdjęcia klatki piersiowej i, dalej wyłącznie na podstawie tegoż zdjęcia, wskazywanie pacjentów, u których powinny być zastosowane działania prewencyjne (np. farmakoterapia). Są to na razie doniesienia wstępne, oparte o tysiące przypadków zweryfikowanych danymi biochemicznymi i hemodynamicznymi, a do osiągnięcia zadowalającego poziomu zaufania potrzeba materiału liczącego miliony obrazów.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.