I edycja konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”
Reforma psychiatrii
Drugi dzień spotkania rozpoczęła Iwona Mazur, prezes zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ. Prelegentka omówiła reformę polskiej psychiatrii zaznaczając, że rekomendowanym kierunkiem zmian jest w tym obszarze deinstytucjonalizacja opieki psychiatrycznej. Mazur przybliżyła sytuację psychiatrii dla dorosłych, określając ją jako względnie dobrą – omówiła jej wady i zalety oraz przedstawiła plan budowy Centrów Zdrowia Psychicznego do końca 2023 r. Następnie przeszła do analizy psychiatrii dziecięcej, która obecnie znajduje się w znacznie gorszej sytuacji. Kolejnym elementem prelekcji było przedstawienie rekomendacji, które mogłyby poprawić sytuację polskiej psychiatrii, w tym: plan sieci szpitali psychiatrycznych ustalany na podstawie ustawowej oraz tworzenie poza szpitalnych miejsca pobytu kryzysowego przy każdym CZP. Istotną kwestią było przedstawienie zarówno nieformalnych poziomów opieki oferowane osobom z zaburzeniami psychicznymi, czyli samoopieki i nieformalnej opieki środowiskowej, jak również charakterystyka form formalnych, takich jak: psychiatryczna opieka zdrowotna realizowana w ramach podstawowej opieki zdrowotnej czy usługi świadczone na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi w szpitalach ogólnych.
Narzędzia Big Data w ochronie zdrowia
Kwestię dostępu do danych w placówkach medycznych omówił Jarosław Kozera, ekspert Związku Pracodawców RP. Prelegent nakreślił aktualną sytuację związaną z dostępem do danych i wymienił najistotniejsze bariery, które go utrudniają, czyli: duża liczba źródeł danych, defensywna polityka dostawców oraz zarządzanie przez sugestie, tzw. „Exceloza”, stanowiąca największą z barier w drodze do zastosowania innowacyjnych narzędzi. Prelegent zaznaczył, że placówki medyczne w większości przypadków nie mają dostępu do danych, które są stale gromadzone, ale nie ma możliwości ich wydobycia bez pośrednictwa dostawców. Kozera zwrócił uwagę na fakt, że w erze cyfryzacji przydatnym narzędziem do generowania i analizy danych są algorytmy sztucznej inteligencji, które w znacznej mierze wpływają na oszczędność ludzkiego czasu.
Nowoczesne rozwiązania dla szpitali
Wśród prelegentów biorących udział w konferencji znaleźli się również reprezentanci firm oferujących różnego rodzaju rozwiązania dla rynku medycznego. W swoich wystąpieniach poruszyli m.in. takie tematy jak: w jaki sposób projektować bezpieczne i efektywne pod względem energetycznym obiekty ochrony zdrowia, aktualne problemy związane z inwestycjami medycznymi, automatyzacja i robotyzacja szpitali, nowoczesny outsourcing usług medycznych, innowacyjne rozwiązania dla Centralnych Sterylizatorni.
Podczas wystąpień, zarówno merytorycznych, jak i firmowych pojawiały się pytania od uczestników konferencji, na które wszyscy prelegenci udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie obfitowało także w żywe dyskusje, kontynuowane w kuluarach podczas przerw. Tam też uczestnicy mieli okazję, by porozmawiać z reprezentantami firm przy ich stoiskach i zapoznać się szczegółowo z proponowanymi przez wystawców rozwiązaniami. W gronie partnerów znaleźli się specjaliści z takich firm, jak: Acsseco Poland, Europejskie Centrum Sekwencjonowania, I+med, Invest IT, MMM, PFMS, Supra Brokers, Synektik, TZMO, Warbud.