Metody obrazowania ukrwienia w chirurgii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMetody obrazowania ukrwienia w chirurgii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Metody obrazowania ukrwienia w chirurgii

Angio-TK

Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do wykonywania przekrojowych zdjęć obiektów. Przed jego wykonaniem podawany jest pacjentowi drogą dożylną środek kontrastowy. Powoduje to wzrost współczynnika osłabienia promieniowania dla krwi, co pozwala oddzielić struktury o różnych współczynnikach dzięki specjalnemu oprogramowaniu TK i dokładnie zobrazować mapę naczyniową. Pacjent w pozycji leżącej zostaje wprowadzony do tomografu i w tej pozycji przeprowadza się badanie. Lekarz oraz technik znajdują się w tym czasie w innym pomieszczeniu i przez szybę kontrolują jego przebieg. Zaletami badania TK są bezbolesność, nieinwazyjność oraz szybki czas wykonania.

Angio-MR

Rezonans magnetyczny to badanie opierające się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Procedura postępowania jest podobna jak przy wykonaniu angio-TK. Pacjentowi podawany jest kontrast drogą dożylną, co powoduje lepsze obrazowanie naczyń. Pacjent w pozycji leżącej zostaje wprowadzony do aparatury i w tej pozycji przeprowadzone jest badanie. Ze względu na silne promieniowanie magnetyczne podczas badania niezbędne jest, aby personelu w tym czasie przebywał w innym pomieszczeniu. Badanie obarczone jest szeregiem wad. Przede wszystkim cechuje się dużo dłuższym wykonaniem (kilkanaście-kilkadziesiąt minut). Ponadto koszt zakupu maszyny jest bardzo wysoki, w związku z czym nie jest to badanie dostępne w każdym ośrodku. Ponadto, wykorzystywane promieniowanie magnetyczne, może uszkodzić aparaturę oraz metalowe implanty. Dlatego też wykonanie tego badania nie jest możliwe u każdego pacjenta, m.in. może być przeciwwskazane u osób z rozrusznikiem serca czy alloprotezą stawu biodrowego lub kolanowego.

M...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.