Czeska służba zdrowia – wzór dla polskiego systemu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzeska służba zdrowia – wzór dla polskiego systemu... - dlaszpitali.pl

Czeski system działa lepiej

OPM_1_20_czeska-sluzba-zdrowia-dziala-lepiejfot. iStock

Blisko 80% Czechów wyraża pozytywną opinię na temat funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej. Już tylko ten wskaźnik powinien dać nam do myślenia i wzbudzić zainteresowanie zastosowanymi tam rozwiązaniami. Szczególnie dotyczy to zarządzających polską ochroną zdrowia. Polacy, jak wiadomo od dawna, in gremio, bo w blisko 70%, wyrażają w tym względzie swoją dezaprobatę. Tymczasem i my, i oni zaczynaliśmy budować zręby funkcjonujących dziś rozwiązań, mniej więcej w tym samym czasie, na początku lat 90. ubiegłego wieku. To jedno z niewielu podobieństw. W kolejnych latach bowiem Czesi jako naród bardziej pragmatyczny, konsekwentnie udoskonalali wybrany model ochrony zdrowia. My zaś swój, po pierwszych nieuniknionych błędach, kilkakrotnie poddaliśmy radykalnej przebudowie. W obu przypadkach efekty ocenili pacjenci.

Trochę statystyki

Czesi swój system zaczęli budować, jak wspomniano, na początku zmian ustrojowych, jeszcze w ramach kraju federacyjnego ze Słowacją, czyli w Republice Czechosłowackiej. Federacja rozpadła się – system pozostał i działa, obsługując...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp