Nowoczesny blok operacyjny. Część II - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesny blok operacyjny. Część II - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowoczesny blok operacyjny. Część II

Jak zapewnić komfort termiczny personelowi i pacjentowi?

Zachowanie stabilnej temperatury ciała operowanego pacjenta jest niezwykle istotne. Hipotermia okołooperacyjna, czyli obniżenie temperatury organizmu poniżej 36°C, występuje dość często, szczególnie przy przedłużających się procedurach.

Wychłodzenie w czasie operacji jest zdarzeniem zdecydowanie niepożądanym. Komfort termiczny nie może być monitorowany (i zgłaszany) przez samego pacjenta z oczywistych względów – z uwagi na zastosowane znieczulenie. Zespół operacyjny, poza skupieniem się na samej procedurze, jest więc zobowiązany w ramach utrzymania bezpieczeństwa pacjenta do pilnowania temperatury jego ciała. W tym celu stosuje się monitorowanie ciągłe z użyciem sond termicznych naskórnych oraz (jest to lepsze rozwiązanie) wewnątrzustnych czy wewnątrzprzełykowych; znane są również metody pomiarów wewnątrznaczyniowych. Monitorowanie temperatury organizmu przez powtarzalne pomiary ciepłoty jego powierzchni jest najmniej dokładne i obarczone największym ryzykiem błędu (ze względu na brak możliwości utrzymania monitorowania ciągłego i brak ciągłego automatycznego zapisu).

W celu zapobieżenia utraty ciepła stosuje się między innymi materace grzewcze. Mogą one ogrzewać jedynie ciało pacjenta (a nie również zespołu operacyjnego) dzięki wykorzystaniu technologii generującej ciepło tylko przez powierzchnię materaca, na którym leży pacjent. Ponadto gazy używane do insuflacji mogą zostać we współczesnych urządzeniach podgrzane przed podaniem ich do ciała pacjenta. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na fakt, że rozprężanie gazów jest zawsze połączone z ich oziębianiem.

Podobnie podgrzewać należy stosowane płyny infuzyjne. Dobrą praktyką jest zapewnienie dostępno...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.