Lampy operacyjne – kryteria wyboru - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLampy operacyjne – kryteria wyboru - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Lampy operacyjne – kryteria wyboru

Bezcieniowość

Podstawową cechą wymaganą od lampy operacyjnej jest bezcieniowość, czyli ilość światła, która pozostanie w polu operacyjnym.

Nowoczesne lampy operacyjne powinny zapewniać jak największy stopień bezcieniowości. Chirurg podczas operacji nie może myśleć o tym, jak ustawić głowę, by nie zasłaniać sobie światła. Producenci lamp operacyjnych prześcigają się w technikach pozwalających uzyskać jak najwyższą bezcieniowość. Stosowanie wielu pojedynczych źródeł światła oświetlających pole operacyjne pod różnymi kątami, wykorzystywanie zwierciadeł czy optymalny rozmiar czaszy lampy to przykłady takich technik.

Natężenie światła i temperatura barwowa światła (współczynnik CRI)

Natężenie światła jest cechą mówiącą o tym, jaka ilość światła jest generowana przez daną lampę. Natężenie opisują lumeny i luksy. Lumeny określają, ile światła zostało wyemitowane przez lampę, a luksy opisują, jaką ilość światła otrzymuje oświetlany obszar. Wartość luksów zależy od odległości lampy od pola operacyjnego. W przypadku lamp operacyjnych mierzy się ją w odległości 1 m od pola operacyjnego. Pomimo tego, że norma wymaga, by oświetlenie w centralnym punkcie miało wartość min. 40 000 lux, to większość producentów oferuje lampy o natężeniu 100 000 lux. Współczesne lampy operacyjne często charakteryzują się możliwością regulacji natężenia światła zależnie od preferencji operatora.

Współczynnik CRI informuje o sposobie oddawania przez lampę kolorów oświetlanego obszaru w stosunku do tego, jak te kolory wyglądają w świetle naturalnym. Wskazane jest, by współczynnik ten był bliski 100 – wówczas kolory widziane są podobnie jak w naturalnym świetle dziennym.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.