Modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Zawierciu
Całość układu, oprócz pokoi łóżkowych, stanowi gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski z pomieszczeniem przygotowania pielęgniarskiego, pomieszczenie higieniczno-sanitarne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz pomieszczenia uzupełniające, jak brudownik, magazyny i pomieszczenia porządkowe. Wszystko poprzedzone śluzą fartuchowo-umywalkową, przez którą transportowany jest pacjent.
Dodatkowo opracowano śluzę wejścia i wyjścia dla personelu z urządzeniem do dekontaminacji, by minimalizować możliwości wprowadzania zagrożeń wynikających np. z przenoszenia wirusów typu SARS-CoV-2 na oddział przez personel. Nowe wykończenie ścian, podłóg i sufitów umożliwia łatwe mycie oraz dezynfekcję w celu zachowania odpowiedniej higieniczności pomieszczeń.
Wszystkie spośród dyżurek lekarskich czy pomieszczeń do pracy administracyjnej zlokalizowane są poza częścią, w której przebywa pacjent, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Ułatwia to znacząco funkcjonowanie oddziału oraz ogranicza koszty wynikające z potrzeby stałego zabezpieczania personelu w ubrania ochrony indywidualnej przy każdym przejściu przez śluzę.
Nowoczesny sprzęt i zaplecze diagnostyczne
Niezwykle ważnym elementem inwestycji był zakup aparatury, sprzętu medycznego, sprzętu IT oraz wyposażenia oddziału.
– Postawiliśmy na rozwiązania rzadko spotykane w polskich oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, zwłaszcza w szpitalach powiatowych. Wśród zakupionych urządzeń znalazły się m.in.: aparat do pneumatycznego ucisku sekwencyjnego, asystor kaszlu, kalorymetr pośredni, system pomp infuzyjnych z funkcją przejęcia infuzji i zdalnego monitorowania oraz pompy PCA, które pozwalają pacjentom na samodzielne podawanie leków uśmierzających ból w dawce określonej przez lekarza – wymienia kierownik OAiIT Olena Oliwa.
Oddział wyposażono także w nowy przyłóżkowy aparat RTG, aparat do monitorowania głębokości znieczulenia, samobieżny monitor do monitorowania hemodynamicznego, respiratory, defibrylatory i kardiomonitory.
W rehabilitacji pacjentów prowadzonej pod okiem doświadczonego personelu pomaga nowy fotel do ćwiczeń kończyn górnych, dolnych i stawu barkowego oraz rower rehabilitacyjny.
Wymienione zostały również łóżka – nowe są wyposażone w system ważenia, elektryczną regulację oraz zaawansowane funkcje do rehabilitacji. Zastosowanie materaców zmiennociśnieniowych minimalizuje występowanie odleżyn, dostępne są także systemy ogrzewania pacjenta.
W celu usprawnienia i przyspieszenia diagnostyki pacjentów zakupiono także tomograf komputerowy wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI), która zapewnia łatwiejszą obsługę i większą wydajność systemu, co przekłada się na skrócenie czasu badania i mniejszy dyskomfort badanego. Ten 32-rzędowy i 64-warstwowy aparat pozwala na uzyskanie dokładniejszych i bardziej szczegółowych obrazów anatomicznych oraz funkcjonalnych. Dużą zaletą urządzenia jest zaawansowana technologia ASiR-V, która pozwala na redukcję pochłanianej przez pacjenta dawki promieniowania od 50 do nawet 82%. Tomograf posiada także wbudowaną kamerę 3D, która rejestruje kształt, ułożenie oraz wysokość pacjenta, a następnie wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do automatycznego pozycjonowania pacjenta podczas badania.
– To kolejny etap unowocześniania diagnostyki obrazowej w naszym szpitalu. W ubiegłym roku uruchomiliśmy pracownię rezonansu magnetycznego, od 2020 r. działa także zmodernizowana pracownia RTG z nowym sprzętem, posiadamy również nowoczesny, cyfrowy mammograf – wymienia dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz.
Urządzenie może być wykorzystywane w diagnostyce wielu schorzeń, w tym nowotworów, urazów i chorób neurologicznych. Jest w pełni zintegrowane z systemami informatycznymi szpitala, co pozwala na łatwe udostępnianie wyników badań lekarzom i pacjentom.
Czytaj też: Znaczenie technologii medycznej dla obiektów służby zdrowia przy opracowywaniu projektów i ich realizacji