Aby pracować dłużej, trzeba stworzyć warunki - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAby pracować dłużej, trzeba stworzyć warunki - dlaszpitali.pl

Aby pracować dłużej, trzeba stworzyć warunki

zjazd-polskiego-stwoarzyszenia-sterylizacji-medycznejfot. iStock

Najszybciej kończą aktywność zawodową obywatele państw, w których poziom opieki zdrowotnej, sprawność systemów i nakłady na zdrowie nie należą do najwyższych, najpóźniej zaś – osoby zamieszkujące tzw. „starą Unię” czy USA, tj. kraje, w których systemy są lepiej finansowane i działają sprawniej.

W październiku polski system świadczeń emerytalnych czeka ważna zmiana. Po niespełna kilkuletnim okresie obowiązywania nowych przepisów, wydłużających dla kobiet i mężczyzn wiek przechodzenia na emeryturę do 67 lat, powracamy do stanu poprzedniego, czyli możliwości nabycia świadczeń w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w odniesieniu do mężczyzn. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że większość społeczeństwa jest z tej zmiany zadowolona, mimo że prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z jej niekorzystnych skutków w dłuższej perspektywie czasu. Spodziewany deficyt pracowników będzie stanowić istotną barierę wzrostu gospodarczego. Warto może spróbować znaleźć kilka odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Tym bardziej że, jak pokazują przytoczone dane statystyczne, poza nielicznymi wyjątkami, w Europie i na świecie pracuje się dłużej (tab. 1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp