Szybkie testy na SARS-CoV-2: Agencja Badań... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzybkie testy na SARS-CoV-2: Agencja Badań... - dlaszpitali.pl

Szybkie testy na SARS-CoV-2

opm-szybkie-testy-na-koronawirusa

Agencja Badań Medycznych dofinansuje badania nad szybkimi testami oraz leczeniem i zapobieganiem powikłań spowodowanych koronawirusem – podała w komunikacie ABM.

Agencja poinformowała, że pozytywną rekomendację w ramach szybkiej ścieżki wsparcia, ukierunkowanej na walkę z COVID-19, uzyskali m.in. badacze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i naukowcy ze start-up’u SensDx.

Badacze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przygotowali badanie mające na celu określenie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19. Projekt ma na celu umożliwienie szybkiego leczenia chorób będących komplikacjami zakażenia wirusem SARS-COV-2. Dodatkowym aspektem poruszonym w ramach projektu będzie analiza zaburzeń psychiatrycznych (lękowych, depresyjnych i potraumatycznych).

Start-up SensDx zamierza wdrożyć do masowej produkcji jednorazowe testy do wykrywania Sars-CoV-2. Technologia SensDx – jak wskazuje ABM – może być pierwszym narzędziem przesiewowym służącym do wykrywania wirusa w miejscach dużych skupisk ludzkich, takich jak lotniska, węzły komunikacyjne, kontrole graniczne i inne punkty strategiczne dla rozprzestrzeniania się epidemii. Wyrób ma służyć do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 w wymazie pobranym z gardła i nosa pacjentów z objawami COVID-19 lub zakażonych SARS-CoV-2, u których nie stwierdza się objawów.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP – Nauka w Polsce