Zwycięzcy konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZwycięzcy konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” - dlaszpitali.pl

Znamy zwycięzców konkursu NIL IN „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”

opm-dlaszpitali-wdrożenie-innowacji-w-opiece-zdrowotnej
fot. NIL/FB

21 listopada poznaliśmy zwycięzców konkursu NIL IN – Sieci Lekarzy Innowatorów. Jego celem była prezentacja wdrożonych już innowacyjnych projektów oraz wyróżnienie liderów promujących nowe technologie w medycynie. Przedstawienie laureatów oraz wręczenie nagród obyło się podczas gali finałowej w siedzibie NIL w Warszawie.

Konkurs „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” skierowany był do szerokiego grona odbiorców: lekarzy i personelu medycznego, kierownictwa placówek, personelu administracyjnego, informatyków i ekspertów ds. nowych technologii. Zgłoszonych zostało ponad 50 innowacyjnych projektów w trzech kategoriach: opieka ambulatoryjna, szpitalnictwo oraz innowatorka lub innowator. 30 pomysłów zakwalifikowało się do drugiego, finałowego etapu.

Wyróżnienie najlepszych innowacji należało do kapituły konkursu. Zaproszono do niej 45 reprezentantów sieci placówek publicznych i prywatnych, organizacji pacjenckich, towarzystw naukowych, uczelni, instytucji publicznych i innowacyjnych producentów technologii. Zgodnie z zasadami konkursu członkowie jury oceniali m.in. innowacyjność rozwiązania, skuteczność wdrożenia innowacji oraz potencjał wdrożeniowy technologii w innym podmiocie leczniczym, systemie lub kraju.

Kierunek rozwoju innowacji wskazują nie tylko coraz bardziej świadomi pacjenci z większymi potrzebami zdrowotnymi, ale też wyzwania wynikające z obecnej sytuacji sytemu ochrony zdrowia, takie jak braki personelu medycznego oraz znaczny wzrost potrzeb finansowania opieki zdrowotnej. W najbliższych latach z pewnością pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie poprawa zdrowia i zadowolenia pacjentów, wsparcie pracy personelu medycznego, przy jednoczesnym optymalizowaniu procesów diagnostyczno-terapeutycznych. Przykłady wyróżnionych innowacyjnych projektów w konkursie NIL IN „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” pozwalają nam wierzyć i optymistycznie patrzeć w przyszłość medycynymówił na finałowej gali Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Druga edycja coraz popularniejszego konkursu

Gala finałowa konkursu, podczas której zaprezentowano projekty wszystkich 30 finalistów, odbyła się 21 listopada w siedzibie NIL w Warszawie.

Jest to dopiero druga edycja konkursu, a Państwo już są sławni w całej Europie. Jest to coś, czego nigdy do tej pory nie było. Pracując w samorządzie wiele lat, marzyło nam się, by zapracować na takie osiągnięcie, a Państwo już jesteście w takim punkcie. W tej chwili każda nasza rozmowa z resortem zdrowia dotycząca innowacji, cyfryzacji i nowoczesności kończy się na rozmowie o NIL IN Sieci Lekarzy Innowatorów. Stała się ona rozpoznawalną marką w Polsce. Według mnie ten projekt ma ogromną przyszłość również na arenie europejskiejocenił podczas uroczystości Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tegoroczny konkurs NIL IN spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. To podkreśla, jak ważną częścią ochrony zdrowia są innowacje i nowe technologie, które wspierają zarówno potrzeby pacjentów, jak i personel medyczny w diagnostyce i codziennej pracy. Projekty do konkursu nadsyłane były z całej Polski, co pokazuje obecność liderów nowych technologii i ekspertów innowacji w każdym zakątku naszego krajuzaznaczył Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, pomysłodawca i współzałożyciel NIL IN.

Laureaci konkursu

W kategorii szpitalnictwo zwyciężył system telemedyczny iWound wdrożony w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

„iWound to rozwiązanie telemedyczne umożliwiające zdalny kontakt pacjentów ze specjalistami w zakresie monitorowania i leczenia ran pooperacyjnych oraz przewlekłych. Stworzona przez zespół szpitala aplikacja oferuje konsultacje, przesyłanie dokumentacji, uzupełnianie ankiet, opracowywanie zaleceń i rozliczenia płatności – wszystko w jednym, bezpiecznym miejscu. System oferuje również moduł prehabilitacja czyli kompleksową opiekę przedoperacyjną, przygotowująca pacjenta fizycznie i psychicznie do zabiegu. Dzięki wdrożonej aplikacji pacjent ma dostęp do specjalistów, takich jak dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog, pielęgniarka czy lekarz specjalista”czytamy na stronie internetowej NIL IN.

W kategorii opieka ambulatoryjna nagrodzono oprogramowanie systemowe do zarządzania opieką koordynowaną Centermed z Tarnowa.

Oprogramowanie usprawnia realizację opieki koordynowanej, umożliwia szybsze i bardziej efektywne zarządzanie danymi pacjentów oraz lepszą komunikację zespołów medycznych. Ponadto innowacja powoduje wyższą jakość opieki, wzrost zadowolenia pacjentów i podnosi efektywność finansową procesu. Umożliwia integrację z systemami gabinetowymi. Oprogramowanie opiera się na pięciu modułach: moduł IPOMy – zarządzanie planami opieki, monitoring zleceń, kontrola procesu diagnostycznego; moduł rozliczenie badań OK – rozliczanie badań z NFZ, kontrola przychodów; moduł baza pacjentów – zarządzanie danymi pacjenta i procesem leczenia; moduł kontroling – monitoring błędów w rozliczeniach, wyszukiwarka rozpoznań, raportowanie; moduł statystyki – ocena efektywności koordynatora, zarządzanie prowizjami i zasobamiczytamy na stronie internetowej NIL IN.

Laureatem w kategorii innowator został natomiast Jarosław Biliński z Human Biome Institute za wdrożenie innowacji Mbiotix HBI Caps – doustna mikrobiota jelitowa.

„Innowacja stanowi bezpieczną alternatywę dla terapii przeszczepienia mikrobioty jelitowej (Fecal Microbiota Transplantation, FMT) przeprowadzanej podczas kolonoskopii lub gastroskopii. Jest to nowa bezinwazyjna metoda mająca szczególne znaczenie dla pacjentów, u których przeprowadzenie zabiegu kolonoskopii i gastroskopii jest niemożliwe ze względu na znaczne zniszczenia jelita grubego lub innych odcinków przewodu pokarmowego. Produkt leczniczy Mbiotix HBI Caps jest pierwszym na rynku polskim preparatem FMT w kapsułkach charakteryzujących się wysoką komórkowościa i żywotnościa komórek bakteryjnych, co potwierdza skuteczność terapii na poziomie 90% w leczeniu pacjentów z nawrotowym zakażeniem Clostridioides difficile”czytamy na stronie internetowej NIL IN.

Tutaj dowiesz się więcej zarówno o laureatach, jak i wszystkich finalistach konkursu.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Czytaj także: Jest ranking najlepszych szpitali publicznych w Polsce

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.