Zmiany w wykazie priorytetowych dziedzin medycyny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmiany w wykazie priorytetowych dziedzin medycyny - dlaszpitali.pl
Reklama

Zmiany w wykazie priorytetowych dziedzin medycyny

OPM_3_20_AKTUALNOSCI_W_OCHRONIE_ZDROWIA_5_ZMIANY_WYKAZU_PRIORYTETOWYCH_DZIEDZIN_MEDYCYNY
fot. iStock

W nowym wykazie priorytetowych dziedzin medycyny znalazły się: choroby zakaźne, chirurgia dziecięca oraz medycyna paliatywna. Wykreślona została ortodoncja.

Zmiany w opublikowanym niedawno projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, uzasadniane są zmieniającą się sytuacją demograficzno-epidemiologiczną kraju. Podkreślono, że taka, a nie inna zmiana w katalogu jest podyktowana ponadto niedoborem lekarzy specjalistów w wymienionych trzech dziedzinach, powstałych często wskutek czynników natury finansowej.

Uwzględnienie poszczególnych dziedzin medycyny w wykazie oznacza, że lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tych dziedzinach priorytetowych będzie przysługiwać wyższe wynagrodzenie.

Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną systematycznie wzrasta

Według szacunków konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej, by móc zapewnić odpowiednią opiekę, potrzebny jest ponad stuprocentowy wzrost liczby lekarzy o tej specjalności (obecnie jest ich 539, a potrzeba 1150).

Specjalistów chorób zakaźnych jak na lekarstwo

Jak pokazują dane z Centralnego Rejestru Lekarzy, 1122 lekarzy ma specjalizację z chorób zakaźnych. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego obecnie jest 124 eskulapów. Autorzy projektu zaznaczają, że znaczący niedobór lekarzy specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych uwidoczniła obecnie panująca epidemia wywołana przez COVID-19.

Chirurg dziecięcy potrzebny od zaraz

W chirurgii dziecięcej widoczny jest, jak i w innych specjalizacjach, problem starzenia się kadry. Zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym w tej dziedzinie jest bardzo małe (w ostatnich 4 latach liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej wzrosła tylko o 38 osób). Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie chirurgii dziecięcej zdaje jedynie około 20 lekarzy. Liczba ta jest niewystarczająca, by zapełnić lukę po specjalistach, którzy odejdą z zawodu w okresie najbliższych 10-15 lat.

Czytaj także: Nowe oblicza chirurgii

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.