Standard rachunku kosztów placówek medycznych... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStandard rachunku kosztów placówek medycznych... - dlaszpitali.pl

Od nowego roku zmiany w rachunku kosztów placówek medycznych

OPM_6_19_OD_NOWEGO_ROKU_zmiany-w-rachunku-kosztow-placowek-medycznych

1 stycznia 2020 roku placówki medyczne będą musiały wprowadzić nowy standard rachunku kosztów. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Według wstępnych obliczeń, projektowane przepisy będą mieć wpływ na działanie niemal 7,5 tysiąca podmiotów leczniczych. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardów rachunku kosztów u świadczeniodawców.

Zdaniem resortu do tej pory nie było jednolitych oraz nowoczesnych zasad prowadzenia rachunków kosztów przez świadczeniodawców. Zadaniem projektowanych zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów ma być ujednolicenie sposobu identyfikowania, gromadzenia, przetwarzania, prezentowania, a także interpretowania informacji o kosztach świadczeń opieki.

Nowe zalecenia dotyczące rachunku kosztów przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Prace nad projektem poprzedził pilotaż przeprowadzony w okresie od stycznia do kwietnia 2019 roku. Nabór do pilotażu miał charakter otwarty, wzięło w nim udział 32 świadczeniodawców. Mieli oni za zadanie przedstawić Agencji m.in.: dokumenty dotyczące polityki rachunkowości, instrukcję obiegu dokumentów finansowo-księgowych, plan kont, cenniki wewnętrzne. Ponadto przeprowadzono badanie ankietowe, którego celem było zebranie informacji o rodzaju prowadzonej księgowości, przyjętych metod kalkulacji kosztów, jak i stopnia zinformatyzowania oraz nakładów niezbędnych do poniesienia w związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań.

Resort, umożliwiając wszystkim świadczeniodawcom prawidłowe dostosowanie się do nowych wymogów z 1 stycznia 2020 roku, daje czas na wdrożenie nowych rozwiązań.

Czytaj także: Po wypłaceniu pensji szpitalom brakuje na leki oraz media