Zmarł Janusz Filipiak, były prezes firmy Comarch - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmarł Janusz Filipiak, były prezes firmy Comarch - dlaszpitali.pl

Zmarł Janusz Filipiak, były prezes firmy Comarch

opm-dlaszpitali-janusz-filipiak

W wieku 71 lat zmarł profesor Janusz Filipiak współzałożyciel firmy Comarch, przedsiębiorca oraz były prezes Cracovii.

Zarząd spółki Comarch poinformował o śmierci byłego prezesa 17 grudnia.

„Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci prof. Janusza Filipiaka współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego” poinformowała w komunikacie firma Comarch.

Kim był Janusz Filipiak?

Janusz Filipiak urodził się 3 września 1952 roku w Bydgoszczy. W 1979 r. został profesorem nadzwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej. W latach 1991-1998 kierował Katedrą Telekomunikacji na AGH. W wieku 39 lat otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta Lecha Wałęsy.

W 1993 r. założył firmę Comarch, która jest jednym z największych dostawców rozwiązań technologicznych w Europie. Na początku listopada 2023 r. stanowisko prezesa firmy przejęła jego córka, dr Anna Pruska.

Janusz Filipiak był redaktorem, autorem książek i artykułów z zakresu teleinformatyki oraz konsultantem krajowych i zagranicznych instytucji.

Był również miłośnikiem piłki nożnej. Od 2004 r. pełnił funkcję prezesa MKS Cracovia SSA.

W 2004 r. został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda wyróżnił Janusza Filipiaka za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, przyznając mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

Źródło: PAP, rmf24.pl

Czytaj też: Medicover ogłasza start II edycji kampanii #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE