Zielona transformacja polskich szpitali - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZielona transformacja polskich szpitali - dlaszpitali.pl
Reklama

Zielona transformacja polskich szpitali

opm-dlaszpitali-zielona-transformacja-polskich-szpitali
fot. iStock

Według raportu „Zielone szpitale” UN Global Compact Network Poland, większość placówek szpitalnych charakteryzuje wysoka energochłonność. Emitują one średnio 2,5 raza więcej gazów cieplarnianych niż inne budynki komercyjne. Jest to skutek nie uwzględnienia wydajności energetycznej na etapie projektowania budynków – liczba specjalistycznego wyposażenia wymaga dodatkowego zużycia energii i chłodzenia. Jak pokazują koszty środowiskowe i finansowe – konieczna jest zielona transformacja w szpitalach.

Polskie szpitale są trudne transformacji w zielonym kierunku w opinii specjalistów należy to przeprowadzić docelowo, innego sposobu nie ma. Dane opublikowane w raporcie wskazują, że co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat; połowę placówek wybudowano w latach 60-70. ubiegłego wieku. Infrastruktura szpitalna w Polsce pokazuje, że na poziomie centralnym należałoby podjąć decyzje dotyczące jej unowocześnienia.

Zielony szpital – ochrona zdrowia lokalnej populacji

Zielony szpital promuje zdrowie publiczne, jak i zabezpiecza interesy zdrowotne lokalnej populacji. Zmniejsza swój wpływ na środowisko dzięki właściwemu zarządzaniu, zrównoważonym łańcuchom dostaw i poprawie efektywności energetycznej. Najważniejsze działania zazieleniające szpital to m.in. termomodernizacja, instalacja odnawialnych źródeł i magazynów energii, wymiana przestarzałych źródeł ciepła i zmiana w łańcuchach dostaw. Aż 71 proc. całkowitych emisji gazów cieplarnianych w sektorze opieki zdrowotnej pochodzi z łańcucha dostaw produkcji i transportu leków, urządzeń medycznych, jedzenia i wyposażenia dla szpitali.

Zielone szpitale zrzesza sieć Global Green and Healthy Hospitals

Zielone szpitale zrzesza sieć Global Green and Healthy Hospitals – organizacja działa na rzecz implementacji energooszczędnych rozwiązań w szpitalach i edukuje w zakresie zielonych wyzwań służby zdrowia. Należy do niej ponad 60 tys. placówek na całym świecie i tylko dwie z Polski. Są to Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi w Poznaniu oraz Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Czytaj też: Zielony Szpital Przyszłości – program zrównoważonego rozwoju środowiskowego NEO Hospital

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.